Rozchod v dobrém a nové námluvy. Národní obmění šéfy baletu a činohry

Praha - Národní divadlo se dnes loučí posledním představením s komorní scénou Kolowrat, kterou využívalo třiadvacet let. Změny ale nečekají zlatou kapličku jen v divadelních prostorech - vedení připravuje obměnu na postech šéfů baletu a činohry. Petra Zusku a Michala Dočekala by po skončení jejich mandátu v roce 2015 měly nahradit nové osobnosti.

Pro vedení baletu oslovil ředitel Národního divadla Jan Burian kandidáty ze zahraničí. V kuloárech se mluví o bratrech Bubeníčkových či primabaleríně Darie Klimentové. K jejich jménům se v posledním období připojilo i jméno Filipa Barankiewicze ze stuttgartského baletu. „Námluvy“ však vedení české první scény nechce komentovat. „Probíhají zajímavá jednání, formulují se podmínky srovnatelnější s baletními soubory v zahraničí,“ říká neurčitě Burian.

Vítěz výběrového řízení by se měl na vedení baletu podílet nejpozději od roku 2016. „Protože však zahraniční šéf musí mít delší přípravný čas na převzetí souboru, domluvil jsem se s Petrem Zuskou na prodloužení jeho současného funkčního období až do června 2017,“ podotkl v té souvislosti. Zuska je čéfem baletu ND od roku 2002.

Gala X - Doteky folkloru: Lyrická
Zdroj: Národní divadlo
Autor: Pavel Hejný

Se současným šéfem činohry Michalem Dočekalem počítá Burian na jednu z klíčových manažerských pozic. V plánované nové struktuře by měl odpovídat za Stavovské divadlo a Novou scénu, na niž přejde většina repertoáru ze scény v Kolowratském paláci. Poslední představení na půdním jevišti se odehraje dnes - drama Ohlušující pach bílé o Vincentu van Goghovi. Technickou budovu paláce ale bude moci Národní využívat i nadále za symbolický nájem jednu korunu ročně, tedy jako dosud, od rodiny Kolowrat-Krakowských.

Dočekal, jemuž vyprší na konci června příštího roku několikáté funkční období, svůj odchod už před časem avizoval. „Změna musí přijít, vedu činohru už 12 let a měl by přijít někdo mladší,“ domnívá se. Ředitel Burina hodlá k vedení činoherního souboru vyzvat během podzimu několik tuzemských osobností v uzavřeném výběrovém řízení.

Scéna Národního divadla v Kolowratu
Zdroj: Národní divadlo

K personálním změnám nedojde v opeře - funkční období vedení operního souboru je shodné s mandátem ředitele Národního divadla, tedy do konce sezony 2019. Na pozici ředitelky opery nastoupila loni v srpnu Silvia Hroncová, uměleckým šéfem je Petr Kofroň s hudebními řediteli Martinem Leginusem a Robertem Jindrou.

Další reorganizační kroky Burianova managementu se budou týkat především technické struktury, kdy by mělo dojít k decentralizace scén, a vedení divadla se do nich pustí po prázdninách. Celkovým cílem nové koncepce je autonomie uměleckých souborů, tedy vytvoření právně, ekonomicky i umělecky samostatných celků pod společnou značkou.