Nová sezona v Dejvicích? Krobotova kapusta pod Vajdičkovou židlí

Praha – Křeslo ředitele Dejvického divadla nezůstane po odchodu Miroslava Krobota dlouho prázdné. Od příští sezony (tj. letos v září) do něj zasedne slovenský režisér Michal Vajdička. Na post ho přitom navrhli sami divadelníci. „Sám bych neměl odvahu na tuto funkci kandidovat,“ prohlásil Vajdička. Krobot ze scény neodchází, nadále zůstane v divadle jako herec a režisér.

Vajdička členy Dejvického divadla zná. Nastudoval s nimi už dvě inscenace. Jeho jméno je podepsané pod velmi úspěšným kusem Ucpanej systém Irvina Welshe (Cena Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012), dále má na svědomí i Čechovova Racka, který měl premiéru před rokem. Slovenský divadelník málem dosáhl také na titul nejlepšího režiséra udílený Divadelními novinami.

Vajdička by rád v Dejvicích zachoval kvalitu i poetiku. „Určitě se tu nebudou dělat nějaké razantní změny,“ řekl s tím, že v Dejvicích našel nejideálnější soubor, se kterým zatím pracoval. „Byla pro mě velká čest, když mě oslovil na post uměleckého šéfa. Myslím si, že bych tuto práci jinak ani dělat nemohl, kdybychom si vzájemně nepadli do noty,“ dodal.

Nad plánem nové sezony zasedne ještě společně s Krobotem. „Je to především slušný a pokorný člověk, což si myslím i sám o sobě. Proto je ta naše spolupráce stoprocentní. Cením si všech jeho rad a hodně od něj okoukávám,“ podotkl Vajdička. O příští sezoně řekl, že bude spíše ještě „kapustou“ jeho kolegy.

Rozsah Vajdičkova režírování se táhne od klasických dramat po modernu. Ačkoliv nový šéf Dejvického divadla žije v Bratislavě, zřejmě se kvůli získanému postu přestěhuje do Prahy.

Rok 2014 přinesl tři slibné debuty už známých tvůrců. Režisér Miroslav Krobot byl jedním z nich.
Zdroj: ČTK
Autor: Martin Štěrba, Josef Horázný

Krobot vedl divadlo od roku 1996 a pod jeho taktovkou získala scéna čtyřikrát titul Divadlo roku a několik Cen Alfréda Radoka. Vedoucí pozice se zřekl kvůli filmovým aktivitám, proto svůj odchod oznámil s předstihem.