Nová syntéza For People: big band s Blue Effectem

Praha - Bigbeatová Skupina Blue Effect s jazzovým orchestrem nahrála v sedmdesátých letech dvě desky s názvem Nová syntéza. Nadčasové nahrávky se nyní vrací na koncertní pódia. Po více než čtyřiceti letech zahraje Blue Effect skladby s mladšími muzikanty na festivalu Rock For People.

Video Blue Effect oprášil Novou syntézu
video

Blue Effect oprášil Novou syntézu

Nová syntéza byla čtvrtým albem kapely, která tehdy hrála ve složení Radim Hladík, Lešek Semelka, Vlado Čech a Jiří Kozel. Nahrávka z roku 1971 propojila rockery s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu. Bigbítová kapela tak najednou dostala „nátěr jazzu“, což jí v přituhující normalizaci pomohlo. „Foukl ze světa vítr kapel, jako třeba Chicago, a začala doba fúze rocku a jazzu. A my jsme to chytli za pačesy,“ dodal Radim Hladík, že inspirací byly podobné zahraniční projekty.

První Novou syntézu nahrál Blue Effect pod počeštěným názvem Modrý efekt jen instrumentálně. Druhou z roku 1974 (baskytaristu Jiřího Kozla vystřídal Josef Kůstka a přidali se sólisté - Laco Déczi na trubku, Karel Růžička na elektronické varhany a Petr Král na tenorsaxofon) už doplnily texty Pavla Vrby a Eduarda Pergnera. „První byla jen orchestrální, abychom nenarazili s texty. Měla úspěch, prošlo to v rozhlase, tak se nám povedlo udělat i další desku, tentokrát nejen s kapelou, ale zpívanými texty,“ vysvětlil tehdejší dirigent rozhlasového jazzového orchestru Kamil Hála.

Po více než čtyřiceti letech se obě syntézy vracejí s o generaci mladšími muzikanty - dnešním Blue Effectem, v němž z původní sestavy zbyl jen Radim Hladík, a s Rozhlasovým Big Bandem Gustava Broma. Muzikanti se sehrávají v rozhlasovém studiu A, kde se původní desky v sedmdesátých letech nahrávaly. Navíc se musí skladby učit, včetně autora některých z nich Radima Hladíka. „Už si je nepamatuju,“ přiznává, „navíc, aby to bylo komplikovanější, my některé z nich sice hrajeme, ale hrajeme je v úplně jiné podobě. Takže jsem je musel sám sebe učit.“

Hrát Nové syntézy živě měl příležitost jen dvakrát. Potřetí je při koncertě odehraje 5. července na Rock For People. Jak skladby přijmou tamní posluchači, nedovede odhadnout. „Vůbec nevím, jsem napnutý a nervozní, ale věřím, že festivalové publikum je tolerantní,“ doufá. Koncert by nemusel být posledním hudebním spojením Blue Effectu s big bandem. „Uvažujeme i o studiové podobě, ale rádi bychom udělali úplně nové věci, pokud se urodí. Cesta je otevřená a Syntéza tři by časem mohla být,“ nevylučuje Hladík.