Vary, Vary u našeho prahu. 49. ročník začíná

Karlovy Vary - V prasátko jedním tahem se přeměnila čtyřicet devítka, k níž se hrdě hlásí letošní ročník karlovarského festivalu - a ten je v podstatě také jedním (filmovým) tahem. Od 4. do 12. července propojí ty, kteří kinematografii tvoří, s těmi, kteří jsou tomuto tvoření víc než příznivě nakloněni. A festivalovou linku začíná hned na úvod největším tahounem, alespoň pokud jde o hosty zvučných jmen - Melem Gibsonem.

Australský režisér a herec, který prorazil v Hollywoodu (hrál kupříkladu v divácky i komerčně úspěšné akční sérii Smrtonosná zbraň, ale nebál se ani režisérsky pustit do témat předem háklivých, jako v Umučení Krista), dorazí do Varů v pátek během dne a zdrží se do neděle. Snímky, jimiž se (osobně) na festivalu představí, odráží obě dvě jeho filmařské tváře: počátky jeho herecké kariéry připomene akční sci-fi na hraně béčka Šílený Max a jeho tvůrčí odvahu pak poslední režisérský opus, magický film o zániku mayské civilizace Apocalypto.

Třetí tvář Mela Gibsona (odvrácenou, chcete-li), která se v souvislosti s jeho příjezdem opět vynořila, festival nepovažuje za podstatnou. Jeho nešťastný antisemitský výrok nic podle prezidenta festivalu Jiřího Bartošky neubírá na filmařských zásluhách. „Osm let se ve všech rozhovorech omlouvá, že byl opilý a řekl, co nechtěl říct, a že to ve skutečnosti pravda není. Nedáváme medaili za morálku, dáváme medaili za umění, člověku, který má dva Oscary a Zlatý glóbus,“ vysvětlil. K prestižním soškám mu při zahajovacím večeru přibude Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Gibson si prý od Johna Malkoviche a Johna Travolty, kteří byli už také hosty Varů, vyslechl, jaká atmosféra na festivalu vládne, a ani on nehodlá zůstat v hvězdné izolaci. „Chce se bavit spíše s lidmi než s novináři,“ tvrdí Bartoška. To se mu splní v sobotu při natáčení pořadu Na plovárně s Markem Ebenem, který vznikne za účasti diváků v kinosále.

Dalším významným hostem, i když ne zas tak úplně filmovým, bude bývalý polský prezident Lech Walesa. Uvede film o sobě samém Walesa: člověk naděje. „Andrzej Wajda film přestříhal a pro nás je velká čest, že tento režisérský střih bude v Karlových Varech uveden ve světové premiéře,“ doplnil Bartoška.

Zahájení festivalu obstará snímek Mika Cahilla I Origins, který režisér přijede osobně uvést, spolu s představitelem hlavní role molekulárního biologa Michaelem Pittem (Hedvábná stezka, Funny Games USA). Závěr Varů letos poprvé není jen pro přítomné - ceremoniál i argentinský snímek Divoké historky bude přenášen také do několika tuzemských kin. „Podle mě je to nevjtipnější film, který byl v Cannes za posledních deset let. Jde o povídkový film o tom, jak jsou na sebe lidi zlí a jak se dokážou chovat jako zvířata v mezních situacích, třeba když vám někdo odtahne dobře zaparkované auto,“ přiblížil závěrečný film programový ředitel Karel Och.

Ovšem až 12. července. Do té doby stihnou diváci nakoukat třeba uchazeče o letošního vítěze, celkem jich je dvanáct. V hlavní soutěži se zadařilo i dvěma českým počinům (oba vznikly s přispěním České televize): normalizačnímu dopingovému dramatu Fair Play Andrey Sedláčkové a vesnické hořké komedii Díra u Hanušovic. Celovečerní filmový režijní debut Miroslava Krobota, kterým prý na dálku kyne kolegovi Kaurismäkimu i bratřím Mrštíkům, je možné vůbec poprvé vidět právě ve Varech. Tuzemští zástupci jsou i v soutěži dokumentů. Premiéru si tu odbude snímek Opři žebřík o nebe, v němž se Jana Ševčíková rozhodla zdokumentovat bohulibé aktivity slovenského faráře Mariána Kuffy (a není první - viz dokument Všechny moje děti); a tuningový dokument Martina Duška spíš o lidech než o autech K oblakům vzhlížíme.

Historické prvenství v hlavní soutěži si připisuje snímek lotyšské režisérky Signe Baumaneové. Její Šutry v kapsách, „veselý fim o depresi“, je totiž prvním animákem, který se do výběrů titulů, mezi nimiž se rozhodne o vítězi Varů, dostal. K výtvarnu má blízko i Francouz Pascal Rabaté, jenž v roce 2011 dostal na festivalu cenu za režii. Vysloužil si ji Prázdninami u moře, předlohou k této komedii byly jeho komiksy. Letos si Křišťálový glóbus může odnést za ironickou moralitu Dehet a peří o protřelém cynickém podvodníkovi. Bez šance není ani Maďar György Pálfi, jehož diváci znají jako tvůrce Taxidermie. Tentokrát přiveze smutnou grotesku o stavu lidstva Volný pád.

I mimo hlavní soutěž bude ve Varech promítnuto několik českých snímků, které si zaslouží minimálně zmínku. Premiérové uvedení čeká autorský debut Rudolfa Havlíka Zítra napořád a dokumentární portrét Marty Kubišové, jejíž Magický hlas rebelky zaznamenala Olga Sommerová.

"Další světovou premiérou mimo soutěž bude restaurovaná kopie filmu Ostře sledované vlaky,„ upozornil Jiří Bartoška. “Podařilo se nám zajistit poměrně vyčerpávající delegaci, spolu s režisérem Jiřím Menzlem a kameramanem Jaromírem Šofrem přijíždí Václav Neckář, Jitka Zelenohorská, Květa Fialová a Naďa Urbánková." Oscarový český film z roku 1966 je čtvrtým restaurovaným snímkem (všechny měly premiéru ve Varech) po Marketě Lazarové, Hoří, má panenko a Všech dobrých rodácích. Bartoška označil za „smutné“, že z plánovaných dvou set titulů zlatého fondu se podařilo zatím digitalizovat tak skromný počet. Co rok, to jeden film.

Celkem se do programu 49. ročníku vešlo na 190 hraných celovečerních snímků a několik desítek krátkých. "Nejkratší má minutu. Jmenuje se My, lid a je součástí retrospektivy Bena Riverse. Nejdelší trvá 480 minut, patří k nejvýznamnějším televizním událostem sezony, jde o Temný případ a hrát ho budeme nadvakrát," doplnil umělecký ředitel Karel Och statistické kuriozity, kdyby se někdo rozhodl vybírat z programu podle nich.

Miroslav Ondříček ve znělce 49. MFF Karlovy VaryKarlovarská znělka je každý ročník očekávaným minipříběhem některého z předchozích hostů festivalu. Letos si v ní zahrál kameraman Miroslav Ondříček (získal Křišťálový glóbus za přínos v roce 2004) - za hudebního doprovodu z filmu Amadeus sleduje derby Sparta-Slavia. Na pointu si diváci bohužel musí počkat až do prvního představení znělky.


Alternativu k festivalovému programu nabídne i letos ve Varech Česká televize, hlavní mediální partner festivalu. Dům ČT po celou dobu trvání přehlídky zve na besedy a setkání s filmovými tvůrci i osobnostmi televizní obrazovky - a také na hudbu. Mnohé z nich budete moci sledovat i živě na webu, hned 4. července v 19:30 přenosy odstartuje koncert Ille - přečtěte si více o dalším programu. Na obrazovce si pak nenechte ujít tradiční Festivalové vteřiny.