Kde najít designérský talent? I v oděvu inspirovaném vázami

Praha - V posledním školním týdnu proběhlo slavnostní vyhlášení finalistů Designblok Talent Card a Designblok Fashion Talent Card 2014. Letní předznamenání 16. ročníku podzimního Designbloku přineslo nový vizuál jelena šestnácteráka a několik objevů nadaných designérů, studentů škol zaměřených na design a módu. Ocenění získávají prezentaci na letošním Designbloku.

Ceny Designblok Talent Card byly uděleny Sebastianovi Kitzbergerovi, Barboře Přibylové a Martině Hudečkové z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Student Ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla, Sebastian Kitzberger, na Designbloku představí vázu Pompadour ze setu OVA, svou klauzurní práci na téma nedělní tabule.

Váza Pompadour ze setu OVA od Sebastiana Kitzbergera
Zdroj: Profil Media

Barbora Přibylová, studující Ateliér designu nábytku a architektury pod vedením Jiřího Pelcla, ukáže svítidlo Lollykov, které vzniklo v rámci semestrálního zadání na téma stojacího svítidla do rodinného domu. Martina Hudečková z Ateliéru keramiky a porcelánu pod vedením Maxima Velčovského zveřejní své klauzurní svícny Zátiší, iniciované tématem „budiž světlo“.

Cenu Designblok Fashion Talent Card získaly Lenka Vacková a Renata Dračková z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Lenka Vacková studuje Ateliér designu oděvu a obuvi pod vedením Liběny Rochové a na Desinblok přiveze klauzurní práci White Coa(s)t. Renata Dračková je studentkou Ateliéru módní tvorby pod vedením Pavla Ivančice. Její klauzurní práce zpracovává téma identity s podtématem současné transformace tradičních ručních technik. Během hledání konečného vzhledu kolekce objevila originální inspiraci vázami z Tupes. Pracovala s efektem maskování a převtělení, zabývala se krojem coby nositelem uctívání křesťanských svátků.

„Oděv, který na sebe při takových příležitostech lidé brali, nemohl být už ve své podstatě obyčejný, když byl pro ně daný okamžik tak důležitý,“ domnívá se Renata Dračková. Vázy z Tupes reflektují vnitřní pocit, jaký měla autorka při objevování svého původu, místa, odkud pocházejí její prarodiče. „Při studii lidových krojů na Slovácku jsem se dostala i k vázám z Tupes a zjistila jsem, že mají s oděvem mnoho společného. Ornamentální, florální vzory, vycházející z lidových motivů, sloužily zpočátku k výzdobě svátečního šatu,“ vysvětluje.

Princip maskování - odívání svátečního oděvu - je hlavním tématem Renatiny oblíbené americké fotografky Phyllis Galembo, která zachycuje masky domorodých kmenů celého světa. „Tito lidé se maskují, berou na sebe jinou podobu, aby uctili hluboké a tajemné tradice jejich kmene. Nový vzhled jim pomáhá stát se někým jiným. Opouští tak reálný svět a vstupují do spirituální říše,“ doplňuje vítězka.

Speciální ELLE Talent Card získaly Karolína Karpíšková a Sára Beránková, taktéž z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se svým projektem Narnish. Karolína se Sárou představí klauzurní práci na téma vlastní značka. Obě studují Ateliér designu oděvu a obuvi pod vedením Liběny Rochové.

ELLE Talent Card 2014/ projekt Narnish Karolíny Karpíškové a Sáry Beránkové
Zdroj: Profil Media

Výstava všech Designblok Talent Card bude k vidění v Openstudiu U Minuty u Staroměstského náměstí od 7. do 12. října. Módní tvůrci navíc získají přehlídku v rámci Designblok Fashion Weeku, který se koná ve dnech Designbloku v kostele sv. Šimona a Judy na Starém městě. Své modely budou prezentovat vedle renomovaných českých návrhářek: Hany Zárubové, Kláry Nademlýnské či držitelky titulu Grand designér roku 2013 Moniky Drápalové.