Pod plzeňským nebem vypuklo divadelní léto

Plzeň – Včera odstartoval sedmý ročník festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Na scéně postavené přímo na náměstí Republiky budou uvedeny dvě inscenace, a sice už teď beznadějně vyprodaní Tři mušketýři a novinka festivalu Lhář. Právě klasika od Carla Goldoniho festival zahájila. Zájem o vstupenky je mimořádný.

Divadlo se hraje přímo na ulici v centru města. Představení Lhář je originální už jenom proto, že pod katedrálou svatého Bartoloměje vyrostly malé Benátky. „Může tady projet motorka nebo gondola,“ popisuje výhody venkovního představení režisér Zdeněk Bartoš.

Lhář bude mít v Plzni deset repríz. V hlavní roli italského podvodníka a svůdce žen se představí herec Romach Zach. Roli sluhy pak obsadil Tomáš Jeřábek a benátského obchodníka Pantaloneho Miloslav Mejzlík. „Hra je trochu zmodernizovaná. Přesunutá do jiné doby, než to Goldoni napsal. A myslím, že to té hře prospělo,“ komentoval Mejzlík. „Není to úplně gegovka… ale je to komedie krásná,“ dodává představitelka Rosaury Malvína Pachlová.

Lhář se na plzeňském náměstí bude hrát až do 11. července. Komedii pak vystřídá další klasika, a sice Tři mušketýři s Janem Přeučilem. Obě představení jsou už teď téměř vyprodána. Kvůli velkému zájmu tak bylo hlediště ještě rozšířeno a každý večer pojme až pět set diváků.

Projekt Divadelní léto pod plzeňským nebem pořádá občanské sdružení PaNaMo, spolupořadatelem je město Plzeň, koproducentem Divadlo Alfa. Festival vznikl v roce 2008 na základě jednoduché analýzy: divadelní sezona končila v červnu posledními představeními v Divadle Josefa Kajetána Tyla a začínala až ve druhé třetině září festivalem Divadlo. Letní venkovní kulturní příležitosti pro Plzeňany byly malé a v červenci vznikl v Plzni doslova mrtvý čas.

  • Oficiální stránky festivalu ZDE
  • Informace na Facebooku ZDE
  • Kanál Youtube ZDE