Hudební mistři udělují lekce v Ostravě

Ostrava - Špičkoví klarinetisté a saxofonisté z Česka, Evropy i Ameriky vedou v Ostravě interpretační kurzy. Na individuální lekce s výjimečnými hudebníky přijelo 41 studentů z Česka, Polska, Norska nebo Singapuru. Pod vedením mistrů pilují interpretaci skladeb, pracují na zdokonalení svého tónu, technice nátisku, využití svalů v obličeji a mnoha dalších dovednostech, kterými ovládají zvuk tohoto dřevěného nástroje.

Každý student absolvuje během týdne pět lekcí se čtyřmi lektory. Kurzy organizují čeští klarinetisté Igor Františák a Karel Dohnal, kteří pozvali uznávané umělce a pedagogy ze zahraničí. Philippe Portejoie z Francie, který učí na prestižní pařížské konzervatoři, patří podle kritiků k nejlepším současným saxofonistům. V Ostravě si bude předávat studenty například s Jorgem Montillou, jenž je označován za nejlepšího klarinetistu amerického kontinentu. A například Pawel Gusnar patří k nejlepším polským hráčům na saxofon – nástroj, který je od staršího klarinetu odvozený.

„Přijel jsem, abych se setkal s těmi nejlepšími učiteli z Evropy. Očekávám hodně kritiky a také trefné připomínky,“ řekl účastník kurzů Adam Caturian, který přijel z Polska. Kurzy potrvají týden. Kromě pedagogů budou účastníkům k dispozici dva profesionální korepetitoři, kteří budou mladé hráče doprovázet i na závěrečném koncertě. Mezinárodní interpretační kurzy jsou v Ostravě potřinácté, potrvají do 6. července.