Colours 2014: Velké hvězdy a kultura všeho druhu pod vysokými pecemi

Ostrava - Do industriálního areálu Dolních Vítkovic v Ostravě se valí kamiony. Začala stavba hlavního pódia jednoho z největších festivalů v Česku - Colours of Ostrava. Patnáct dnů před začátkem pořadatelé zveřejnili kompletní program přehlídky, která je rok od roku větší počtem interpretů i diváků, rozkračuje se časově, prostorově i žánrově. Láká na velké hvězdy, alternativní umělce všeho druhu, divadlo, poezii, výtvarné umění, diskuze, filmy, architektonicky i historicky zajímavé prostředí. „Na festivalu bude kultura ve všech jejích formách,“ řekla ředitelka Zlata Holušová.

K hlavním hudebním hvězdám patří Robert Plant ze skupiny Led Zeppelin, zpěvačka Zaz, skupina The National, Bastille, John Newman, John Butler Trio, Emilíana Torrini, Jamie Woon, Shaka Ponk a mnoho dalších. „Celkově přijede 59 zahraničních kapel z 20 zemí celého světa. Žánrově jde o to nejzajímavější ze současné elektroniky, world music, jazzu, rocku a alternativy,“ prohlásil mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Koncerty odzvoní živý orloj

Programová skládačka festivalu, který bude od 17. do 20. července, obsahuje 200 programových bodů rozložených na 15 scén pod širým nebem i pod střechou. Například hlavní scéna dosáhne výšky přes 20 metrů a produkci jen na ní bude moci sledovat 40 tisíc diváků najednou. Některé novinky jsou těžko zařaditelné. Například festivalový orloj s klauny místo figurek, který bude umístěný na zvukařské věži u hlavního pódia. „Vždy po skončení koncertu se spustí zvonkohra a v podání španělského souboru Companyia La Tal se objeví burleskní postavy v nádherných kostýmech, které odehrají představení kombinující magické obrazy s prvky pantomimy,“ líčil Sedlák.

Novinkou bude cirkusové šapitó neboli Moving stage, kde se lidé budou moci vyřádit - zkusit si třeba akrobacii na šálách, žonglování, africké, balkánské, slovenské lidové, nebo si uplést indiánské copánky. Na Busking stage budou připravené kvalitní hudební nástroje, na které si zájemci budou moci zahrát. Nově pořadatelé otevřou WTF Market a Art zónu, což bude expozice autorské módy, šperku a designu, na které se představí 40 začínajících výtvarníků a designerů. V prostoru pod Vysokou pecí číslo 1 vznikne výstava Industriální revoluce 2. Malíři Josef Achrer a Evžen Šimera, sochař Karel Nepraš a audiovizuální umělec a experimentátor se světlem Jan Hladil budou tvořit svá díla přímo na festivalu.

V aule Gong, kde také sídlí galerie Plato a jsou tam aktuálně výstavy Vladimíra Houdka a Markuse Coppera, bude Diskusní scéna. „Návštěvníky čeká setkání s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou, islandskou zpěvačkou Emilíanou Torrini, režisérem Janem Hřebejkem, architektem Davidem Vávrou, výtvarníky, galeristy,“ informoval Sedlák.

Svůj prostor bude mít na přehlídce Česká televize, která bude vysílat z Velkého světa techniky sedm pořadů včetně Otázek Václava Moravce nebo Interview ČT24. „Chceme přenést do našich pořadů silnou atmosféru festivalu, zároveň nabídneme návštěvníkům pohled do zákulisí našeho živého zpravodajství,“ řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák.