Blues i chvaty. Seagal uchvátí Rock For People

Hradec Králové - Po večírku pro nedočkavé se dnes se vší parádou rozjel Rock For People. První oficiální den láká na Manu Chaa a také hvězdu akčních filmů Stevena Seagala, který se ale přestaví jako bluesman. Ovšem kvůli komplikacím s dopravou si zvědavci na jeho vystoupení musí nakonec počkat až do půlnoci. 

Bez Seagala se tak musel obejít koncert The Tap Tap, kteří přijeli otestovat bezbariérovost letošního ročníku (a taky se prý od Stevena naučit pár chvatů aikida). 

Druhá hvězda dnešního večera, francouzský hudebník španělského původu Manu Chao, naštěstí nikde nebloudí, takže o jeho koncert návštěvníci nepřijdou. Hostem festivalu je tak trochu i z nostalgických důvodů - byl totiž headlinerem posledního ročníku Rock for People v Českém Brodě, než se přehlídka přesunula do Hradce Králové. Organizátory ke stěhování pohnul i nebývalý návštěvnický zájem.

Skromné začátky dnes dvacetileté přehlídky se vážou k českobrodskému stadionu. Jedenácti stům návštěvníkům tu během jednoho dne v roce 1995 zahrálo 18 kapel. Lístek tehdy stál 90 korun, letošní třídenní vstupenka stojí o 1 900 korun víc. Na hradecké letiště se festival z Českého Brodu přesunul v roce 2007. Už předtím na něm pravidelně účinkovalo na sto dvacet interpretů, v Hradci Králové ale může koncerty hlavních hvězd navštívit až o třetinu fanoušků více. Výjimkou byl jen rok 2012, kdy američtí Faith No More nemohli vystoupit kvůli špatnému počasí. A loni zahraniční hvězdy zastínila nečekaná česká – Karel Gott.

Do Českého Brodu se Rock For People letos vrátí, ovšem jen na jeden den. Speciální koncert k 20. výročí se uskuteční 23. srpna. 

V Hradci si návštěvníci mohou vybrat ze dvou stovek kapel, nejdelší cestu měla alternativní rocková skupina z Nového Zélandu The Naked And Famous. Na programu jsou například skotští rockeři Biffy Clyro, britské elektronické duo Chase And Status anebo jeho krajan, písničkář Tom Odell. Festival 5. července zavře koncert kapely Lucie, která se na Rock For People rozloučí se svou comebackovou tour.