Aerodrome 2014: Masters of Metallica

Praha – Již 8. července zažijí čeští fanoušci jeden z nejočekávanějších koncertů tohoto léta. V rámci festivalu Aerodrome totiž nevystoupí nikdo menší než legendární Metallica, která zahraje koncert na přání a přiveze s sebou na pražské holešovické Výstaviště neméně slavná jména – ikonu grunge scény Alice in Chains a severské hvězdy Children of Bodom a Kvelertak.

Letošní ročník Aerodromu byl rozdělen do dvou částí, v té první, červnové, nám nabídl Limp Bizkit (recenzi si můžete přečíst ZDE), Rob Zombie s sebou přivezl i svého bratra Powermana 5000 a českou scénu zastoupili originální a neotřelí Hentai Corporation. Headlinerem pak byli američtí Avenged Sevenfold, které měli doplnit Megadeth. Ti však kvůli úmrtí bratra basáka Davida Ellefsona část plánovaného turné zrušili. 

Jednodenní festival Aerodrome je na české scéně poměrně nováčkem, letos se koná teprve jeho druhý ročník. V tom prvním přivezl takové hvězdy rockové scény jako NOFX, Flogging Molly, Killswitch Engage a headlinerem nebyl nikdo menší než System of A Down (recenzi na minulý ročník si můžete přečíst ZDE). Navazuje de facto na britský putovní festival Sonisphere. Je ceněn nejen pro své unikátní umístění v prostorách holešovického Výstaviště, ale i velmi dobře zvládnutou organizaci. Dominuje mu jedna velká stage, na které se všechny kapely postupně střídají, a návštěvníci tak o vystoupení svých hvězd nepřijdou.

Metallica si pro své příznivce tentokrát připravila speciální show By Request, v rámci které odehraje sedmnáct skladeb na přání českého publika. To mohlo pro své oblíbené skladby hlasovat on-line bezmála půl roku a do finále poslalo písně jako Master Of Puppets, One, Enter Sandman, Fade To Black, The Unforgiven, Nothing Else Matters, Seek And Destroy, Battery, Sad But True, Creeping Death nebo Whiskey In The Jar. Čeští fanoušci tak dali konzervativně přednost osvědčeným peckám, byť měli možnost kapelu mnohem více „potrápit“ a vybrat skladby, které Metallica na svých vystoupeních obvykle nehraje. Sedmnáctku vybraných hitů pak doplní ještě úplná novinka kapely Lords of Summer a během koncertu se ještě bude hlasovat mezi trojlístkem St. Anger, Unforgiven II a The Day That Never Comes.

Brány Výstaviště se návštěvníkům otevřou již v 15 hodin. Jako první vystoupí kolem 16. hodiny norští Kvelertak, které necelou hodinu poté vystřídají finští Children Of Bodom. Kolem osmnácté hodiny se návštěvníci mohou těšit na Alice In Chains, po kterých před osmou hodinou převezme pódium hlavní hvězda večera.

Se záměrně částečně obměněným programem kapela vystoupila jen na letošním festivalu Glastonbury, kde její účast byla od ohlášení hojně diskutována. Stejně jako v minulosti řada jiných skupin i Metallica tu byla cílem polemik, zda se žánrově na tuto největší letní „hudební přehlídku“ na světě vůbec hodí. Svým vystoupením však tyto pochyby suverénně rozptýlila a z festivalu si odnesla nadšené ohlasy návštěvníků, médií i pořadatele festivalu. „Už před dvaceti lety jsem jim slíbil, že si tu jednou zahrajou, a teď ten čas nadešel. Bylo to poprvé, co u nás vystupovali, a byli skvělí. Dali do toho koncertu vše, jako by na něm závisely jejich životy, a publikum z nich bylo nadšené,“ pěl chválu na vystoupení kapely zakladatel festivalu Michael Eavis.

A na co se můžeme těšit? Metallica ve znamení severské originality, bodomských vražd a spoutané Alenky:

KVELERTAK

Kvelertak je šestičlenná kapela z Norska, založená v roce 2007. Na metalovou scénu vstoupila demo nahrávkou Westcoast Holocaust, kterou si vydala na vlastní náklady. Po vydání debutového alba nazvaného jednoduše Kvelertak se stala senzací, která se ze severu postupně šířila do celé Evropy i za oceán a zaujala i samotného Jamese Hetfielda. Jedinečnost kapely tkví v tom, že zpívá svou krásnou rodnou norštinou, a v neposlední řadě ji definuje i její žánrová nezařaditelnost. Kvelertak tak dokazují, že k tomu, abyste prorazili a uspěli v hudebním světě, nemusíte být nutně svázáni škatulkami a mít rádiové hity zpívané v angličtině.

Diskografie kapely: 
Kvelertak (2010), Meir (2013)


CHILDREN OF BODOM

Finská kapela, často přezdívaná jako „králové melodického death metalu“, byla založena v roce 1993 pod jménem IneartheD, ale později se přejmenovala na Children of Bodom. Tento název je odvozený od proslulých a dodnes neobjasněných „bodomských vražd“, které se udály u jezera Bodom v Espoo v roce 1960. Vydala osm studiových alb, jichž se prodalo více než čtvrt milionu kusů, a patří mezi jednu z nejúspěšnějších finských kapel všech dob. Jako jedné z mála severských skupin se jim podařilo prosadit na amerických koncertních pódiích, vystupovala s kapelami jako Judas Priest, Slayer nebo Megadeth.

Diskografie kapely:
Something Wild (1997), Hatebreeder (1999), Follow The Reaper (2000), Hate Crew Deathroll (2003), Are You Dead Yet? (2005), Blooddrunk (2008), Skeletons in the Closet (2009), Relentless Reckless Forever (2011), Halo of Blood (2013)


ALICE IN CHAINS

Americká skupina Alice In Chains byla založena roku 1987 kytaristou Jerrym Cantrellem a zpěvákem Laynem Staleym. Ústřední duo doplnil ještě baskytarista Mike Starr a za bicí se posadil Sean Kinney. Spolu s Nirvanou, Pearl Jam a Soundgarden patří mezi nejznámější představitele stylu grunge. Od počátku byla kapela poznamenána drogovou závislostí svých členů, především frontmana Laynea Staleyho, který jí bohužel podlehl a dne 5. 4. 2002 zemřel na předávkování. O 9 let později jej pak ze stejného důvodu následuje i bývalý basák Mike Starr. Přestože se skupina oficiálně nikdy nerozpadla, od roku 1996 prakticky nijak nepůsobila. V roce 2006 se však zbývající členové rozhodli pokračovat a angažovali do svého čela Williama DuValla, s nímž vydali album Black Gives Way To Blue, které se dočkalo zlaté desky i velmi pochvalných kritik a jež je podle Cantrellových vlastních slov natočeno na památku Laynea. The Devil Put Dinosaurs Here, která debutovala v Billboard TOP 200 na 2. místě, pak jejich úspěšný návrat již jen potvzuje. Za svoji kariéru vydala kapela pět studiových alb, jichž se prodalo na 25 milionů kopií. Celkem osmkrát byla nominována na Grammy, nominaci však bohužel nikdy neproměnila. Dvakrát získala prvenství v Billboard TOP 200.

Diskografie kapely: 
Facelift (1990), Sap (EP, 1992), Dirt (1992), Jar of Files (EP, 1994), Alice in Chains (Tripod, 1995), MTV Unplugged (1996), Live (2000), Black Gives Way to Blue (2009), The Devil Put Dinosaurs Here (2013)


METALLICA

MetallicaMetallica je americká thrash-metalová skupina založená roku 1981 v Los Angeles bubeníkem Larsem Ulrichem a zpěvákem a kytaristou Jamesem Hetfieldem. Jako kytarista byl angažován Dave Mustaine a baskytarista Cliff Burton. Po nahrání prvního alba Kill 'Em All se však rozhodli ostatní členové Mustaina vyloučit a ten po odchodu zakládá vlastní kapelu Megadeth. V Metallice jej nahrazuje Kirk Hammett. Kariéru kapely smutně poznamenala smrt baskytaristy Cliffa Burtona, který zemřel při nehodě autobusu během evropské části turné Damege Inc. Na jeho počest vydala kapela dnes již téměř kultovní dokument skládající se z amatérských i profesionálních záběrů zachycujících působení Cliffa v kapele. Jako náhrada za něj přichází Jason Newsted a působí zde až do roku 2001, kdy z kapely odchází a nahrazuje jej současný baskytarista Robert Trujillo. Metallica patří mezi jedny z nejvlivnějších a nejúspěšnějších rockových kapel v hudební historii. Doposud vydala devět studiových alb, čtyři živá alba, šest EP a za svoji kariéru prodala přes 110 milionů nosičů. Je držitelem devíti Grammy a mnoha dalších mezinárodních ocenění. Jako jediné kapele v historii se jí podařilo bodovat v albovém žebříčku Billboard 200 na prvním místě s pěti po sobě následujícími alby. V roce 2013 přichází do kin unikátní dokument Metallica: Trough The Never 3D.

Diskografie kapely: 
Kill 'Em All (1983), Ride The Lightning (1984), Master Of Puppets (1986), … And Justice For All (1988), Metallica (Black album, 1991), Load (1996), ReLoad (1997), St. Anger (2003), Death Magnetic (2008)
Bonus alba: Garage Inc. (1998), Lulu (2011)