Čínskou Jeskyni tisíce Buddhů lze obdivovat kdekoliv na světě

Tun-chuang - Jeskyně Mo-kao na severozápadě Číny nabízí kombinaci tisícileté tradice a nejmodernější technologie. Jedinečné skvosty této kulturní památky UNESCO teď zobrazují 3D projekce po celém světě.

Jeskyně tisíce Buddhů je nejspíš nejdelší a největší poklad buddhistického umění. Na 490 jeskyní skrývá 2 000 soch a 45 tisíc metrů čtverečních nástěnných maleb. Jejich krásu teď umocňuje technologie. Zhruba dva až tři tisíce obrazů ve vysokém rozlišení z každé jeskyně vytvořily novou 3D realitu, viditelnou kdekoliv na světě. 

Jeskyně Mo-kao, známá i jako Tun-chuangské jeskyně, leží v čínské provincii Kan-su, přibližně 25 km od města Tun-chuang. První vyzdobená jeskyně vznikla 360 let před Kristem. Od 4. po 14. stol se místo stalo buddhistickým centrem na křižovatkách Hedvábné stezky. Nová 3D projekce dává možnost ukázat jedinečné umění a atmosféru památky i jinde.

Fan Ťin-š', ředitelka Tun-chuangské akademie

„Takhle budeme moci ukázat Tun-chuangské umění i v jiných regionech v Číně a ve světě.“ 


Jeskynní komplex byl znovuobjeven v roce 1900. Našla se tam i knihovna a v ní přes 60 000 textů všeho druhu. Díky své kulturní hodnotě jsou Tun-chuangské jeskyně od roku 1987 světovým kulturním dědictvím UNESCO.