Blízko jako Anita Ekbergová. Fontána di Trevi je v rekonstrukci

Řím - Začala generální oprava římské Fontány di Trevi, ke které každý rok míří miliony turistů. Restaurátoři rozlehlou fontánu ohradili plotem, návštěvníci však budou moci renovaci zblízka sledovat.

Zdroj: ČTK/Eye Ubiquitous/Hutchison Autor: Stephen Rafferty

Fontána z 18. století patří k nejnavštěvovanějším památkám v Římě. Proslavil ji zejména režisér Federico Fellini, který u ní natočil legendární scénu svého filmu Sladký život (La Dolce Vita) z roku 1960. Právě v této fontáně dováděla za obdivných pohledů Marcella Mastroianniho hlavní představitelka snímku, nádherná Anita Ekbergová.

Rekonstrukce přijde v přepočtu na 70 milionů korun. Zrestauruje poničené části, opraví přívody vody a osvětlení a usadí nový kamerový systém. Oprava skvostu má trvat do podzimu 2015. „Nazvali jsme to výstavní rekonstrukcí, protože poprvé bude možné být přímým svědkem všech nejdetailnějších fází práce a přitom je možné tuto proslulou památku obdivovat,“ uvedl zodpovědný římský úředník Claudio Parisi Presicce.

K fontáně turisty táhne i legenda, podle níž vhození mincí do fontány pomáhá při hledání pravé lásky. Drobný příspěvek má také zajistit návrat do věčného města. Ani o tuhle možnost turisté díky speciální nádrži nepřijdou.  O velké oblíbenosti fontány svědčí to, že z vody se každoročně sesbírají statisíce eur, tedy miliony korun.

Žádné reklamy ani billboardy

O potřebě zásadní opravy této památky se mluvilo už několik let, konkrétní obrysy ale rekonstrukce získala až v roce 2012, kdy spadly některé prvky sochařské výzdoby. Odborníci zhoršení stavu objektu přisoudili extrémním klimatickým podmínkám.

Ignazio Marino a Pietro Beccari při zahájení rekonstrukce
Zdroj: ČTK/PA
Autor: Camilla Morandi

Opravy fontány zaplatí soukromý sektor, konkrétně původem římská módní značka Fendi, kterou v současnosti vlastní francouzský výrobce luxusního zboží, společnost LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton. „Je to diskrétní, nejsou tu žádné reklamy ani billboardy, které by u tak důležité památky působily vulgárně,“ říká zástupce Fendi Pietro Beccari.

„Je zásadní zapojit mecenáše a soukromé filantropy k udržování a restaurování našich překrásných architektonických a archeologických památek,“ uvažuje římský starosta Ignazio Marino. Financování oprav soukromníky je v poslední době v Itálii stále častější, například na rekonstrukci Kolosea se částkou 25 milionů eur podílel vlastník obuvnického koncernu Tod's, na opravu Španělských schodů zase přispěla klenotnická firma Bulgari.