Chagall versus Reynek, Bible dvakrát jinak

Praha – Úspěšnou výstavu Bohuslava Reynka ve Valdštejnské jízdárně teď doplnilo a rozšířilo 105 originálních ilustrací Bible od Marca Chagalla. Diváci tak srovnáním živých a expresivních grafik Chagalla s introvertní sevřeností Reynka získají možnost porovnat křesťanský a židovský přístup ke stejnému literárnímu zdroji.

Marc Chagall byl Starým zákonem silně přitahován celý život, Bible ho inspirovala k mnoha obrazům, kresbám, ilustracím a vitrážím. Vytvoření více než stovky ilustrací k Bibli mu trvalo čtvrt století. I přes to, že jeho práci na dlouhá léta přerušila 2. světová válka, na jednotlivých listech není pauza znát. „Já si myslím, že to musel být největší výkon Chagalla udržet tu kvalitativní úroveň, tu laťku, kterou nasadil po celou dobu těch sto pěti ilustrací, které vznikaly ve velkém časovém rozpětí,“ uvedl kurátor Karel Srp.

Obrazy Marka ChagallaMarc Chagall, umělec s těžko zařaditelným, ale nadčasovým stylem. Původem běloruský Žid si prošel všemi peripetiemi dvacátého století a už za života dosáhl mezinárodního věhlasu. Malovat se učil v Petrohradě, v Paříži, žil také v Moskvě, ve Spojených státech amerických, v Provence. Zemřel ve Francii v 97 letech. Chagallův originální, velmi barevný malířský jazyk byl ovlivněn expresionismem, symbolismem i kubismem.


Chagallovy biblické ilustrace byly vydány v roce 1956 pouze ve dvou edicích. První v počtu 295 výtisků číslovaných 1-295 a druhá v počtu dvaceti výtisků číslovaných I-XX, která byla určena pro autora a jeho spolupracovníky. Jakmile byla limitovaná edice Starého zákona v roce 1956 vydána, stala se z Marca Chagalla světová celebrita. Vedle Pabla Picassa byl nejvěhlasnějším žijícím malířem.

„Díky této výstavě najednou dostala ta Reynkova výstava ještě další rozměr o jeho souputníka, nikoliv o člověka, kterým se Reynek inspiroval,“ zhodnotil Srp. Rozšíření Reynkovy výstavy zřejmě přiláká na výstavu, kterou doposud navštívilo 30 tisíc lidí, ještě více návštěvníků. Dvojvýstavu můžete ve Valdštejnské jízdárně v Praze navštívit ode dneška do 14. září.

Výstavu Reynek – Génius, na kterého jsme měli zapomenout pořádá Národní galerie v součinnosti se Zdeňkem Sklenářem, Nadačním fondem Richarda Fuxy a Nadací Reynek. Oživit dílo u nás ne až tak doceněného uměleckého velikána Bohuslava Reynka má monumentální akce, která kromě samotné výstavy zahrnující originální grafiky, z nichž jsou některé vystavovány úplně poprvé, obsahuje i vydání výjimečného provedení Bible s výtvarným doprovodem Reynkových grafik.

Reynek – Génius, na kterého jsme měli zapomenout Bohuslav Reynek byl grafik, malíř, ale také básník a překladatel. Od roku 1948 až do poloviny 60. let nebyl v Československu vystavován ani vydáván. V průběhu 60. let se stal kultovní postavou uměleckého světa. Dnes je, přestože byl vlastně samouk, jedním z nejvýše ceněných grafiků. Jeho pozici i dílo reflektovala řada výstav od roku 1989. Křehká hranice mezi kresbou, grafikou a malbou v jeho souvislém a rozsáhlém sugestivním a nadčasovém díle je v českém prostředí ojedinělá. Bohuslav Reynek už v počátku své tvorby patřil do části čapkovské generace umělců a intelektuálů, která spojovala přirozenou estetiku umění s řádem přírodního světa. Bohuslav Reynek žil od poloviny 20. let až do roku 1936 se svou rodinou střídavě ve francouzském Grenoblu a v Petrkově, kde žil až do své smrti v roce 1971.