Ukradený Matisse, kterého nikdo nehledal, se vrací do Caracasu

Caracas - Američané objevili ukradený obraz Henriho Matisse Odaliska v červených kalhotách. Plátno v hodnotě 62 milionů korun odcizil zloděj asi před deseti lety z venezuelského muzea moderního umění. Že obraz zmizel, neměli jeho pracovníci dlouho ani tušení. Američtí detektivové cenné dílo nyní vrátili zpět do Jižní Ameriky.

Kdy přesně dílo Henriho Matisse z muzea zmizelo, nikdo s jistotou neví. Zloděj totiž ukradený originál vyměnil za kopii. Nebyla prý sice příliš zdařilá, pracovníci muzea ale na padělek sami dlouho nepřišli. Pomohlo až upozornění jednoho sběratele v roce 2003.

Po více než deseti letech se originál vrací tam, kam patří. „Obraz naštěstí není nějak moc poškozený, jen okraje budou třeba speciálně opravit. Dobrá zpráva je, že malba je v pořádku,“ řekl venezuelský ministr kultury Fidel Barbarito. Obraz by se měl na zeď venezuelského paláce umění vrátit do dvou týdnů.

Dílo v hodnotě 62 milionů korun zachytili detektivové na Floridě. Obraz srolovaný do trubky chtěla v Miami prodat padesátiletá Mexičanka. Netušila ale, že tajnými kupci jsou agenti FBI. Ona i její americký komplic si už vyslechli obvinění. Detaily z vyšetřování chtějí znát i v Caracasu.

Odalisku v červených kalhotách namaloval Matisse v roce 1925. Odaliska byla otrokyně v sultánově paláci a sloužila i vládcovým ženám. Henry Matisse byl francouzský malíř, grafik a sochař, hlavní představitel fauvismu. Vytvářel obrazy založené na jasných barevných skvrnách, jejichž rytmem a kontrastem budoval tvar a prostor.