Tibeťánek na prodej skončil na filmovém plátně

Praha - Unikátní dokument americké novinářky Jocelyn Fordové, který má premiéru v newyorském Muzeu moderního umění, ukazuje všední život Tibeťanů. Film Nikde nejsem doma, který sleduje tibetskou pouliční prodavačku v Pekingu a její boj za lepší život, odporuje mnoha zažitým předsudkům.

Film sleduje mladou tibetskou vdovu Zantu, která přichází do Pekingu za lepším životem. Tam ji potkala americká novinářka Jocelyn Fordová. Když jí zoufalá pouliční prodavačka nabídla sedmiletého syna, rozhodla se nejen pomoci, ale i natočit dokument.

„Řekla jsem, si, že je důležité vyprávět její příběh, protože Tibeťné, kteří žijí uvnitř Číny, nemají hlas,“ řekla režisérka. "Neměla jsem ani ponětí, jak se v tibetské společnosti zachází se ženami. Slovo pro ženy, které jsem se naučila později, zní podřadná."

Novinářka přestává být nezúčastněnou pozorovatelkou a vměšuje se do problému: pomáhá hledat školu a bojovat proti nástrahám velkoměsta. Film ukazuje čínské předsudky vůči Tibeťanům, ale odmítá také idealizovaný pohled Západu. Široká veřejnost v Číně však film kvůli cenzuře neuvidí. Úspěchem je, že se promítal aspoň před vybraným publikem. A zřejmě taky, že Zantin syn i přes námitky tibetského dědečka chodí do školy.