Osmý den ve Varech: A vítězem se stává… prasátko!

Ne, nedovolili jsme si přidrzle hrubý popis vítěze 49. karlovarského festivalu, i když nejlepší film už by měl být vybrán a čekat pod pečetí na svých zítřejších pět minut slávy. Jen ukazujeme na zlatého medailistu nevyhlášené, a tudíž neudělované návštěvnické ceny - logo letošního ročníku z dílny Studia Najbrt. Devětačtyřicítka proměněná v prasátko zvedla oproti loňsku o sto procent prodej festivalových upomínek. A přitom taková blbost, co? Chtělo by se zacitovat Pelíšky (které mimochodem získaly v roce 1999 zvláštní uznání hlavní poroty). A teď seriózně…

Už je dohlasováno, doporotcováno a dodíváno, tedy v případě soutěžních snímků. Křišťálových glóbů vítězům a děkovného potlesku poraženým se dostane v sobotu večer při závěrečném ceremoniálu. Vyhlašování cen odvysílá tradičně od 20:00 na Jedničce Česká televize a nově také téměř čtyřicítka českých kin. Ty budou mít na programu i závěrečný snímek Divoké historky (černá povídková komedie je podle programového ředitele Varů Karla Ocha nejvtipnějším filmem uvedeným v Cannes za posledních deset let). Festivaloví návštěvníci mohou v sobotu ještě třeba zamířit do letního kina, kde Laura Dernová, hvězda ze Spielbergova Jurského parku nebo Lynchova Modrého sametu, uvede kultovní Zběsilost v srdci. Ve Varech také předtáčela pořad Na plovárně. A co o sobě prozradila? Pusťte si ukázku:

Kromě vyhlížených hlavních ocenění, budou oznámeny o něco dříve i méně nápadné ceny nestatutárních porot. Jak se žije porotcům těch statutárních, jste se mohli dozvědět včera, teď něco o výběru ekumenické poroty. Co říkala na opětovně rozvířené drama údajného antisemitismu Mela Gibsona?

Vary ale nestrávily předposlední den jen čekáním na ten poslední. Premiéru - mimo soutěž - na něm měl třeba filmový debut bloggera Rudolfa Havlíka Zejtra napořád. Do kin se dostane téměř „zejtra“ - už 17. července. Zve na něj Jiří Lábus (a fotky z premiéry):

Mimo filmový program se dnes nezapomínalo ani na charitu. Festivalové město si pro setkání také vybrali ředitelé veřejnoprávních televizí z Česka, Slovenska a Polska. Jestli jsme nějaké dění předposledního dne opomněli, zmiňuje ho jistě reportáž níže:

Video Laura Dernová Na plovárně
video

Co se ještě dělo ve Varech?

Ohlédnout za festivalem se můžete také zítra od 13:05 na programu ČT24. A místo tečky ještě první známý vítěz letošního ročníku: nejlepší plakát poutá podle návštěvníků na soutěžní snímek Andrey Sedláčkové Fair Play:

49. MFF Karlovy Vary: nejlepší plakát - Fair Play
Zdroj: ČT24
Autor: Jan Taimr