Radikální geometrie. Londýn objevuje umění Jižní Ameriky

Londýn - Zatímco kvůli fotbalu se upínají zraky celého světa k jihoamerickému kontinentu, slavná Královská akademie umění láká na unikátní výstavu z Latinské Ameriky do srdce Londýna. Výstava Radikální geometrie zahrnuje desítky moderních instalací, obrazů nebo plastik z Brazílie, Argentiny nebo Venezuely.

Od 30. let 20. století si výtvarníci osvojovali jazyk abstraktní geometrie. Chtěli tak docela odlišně uchopit sám pojem umění a udělat i svojí tvorbou radikální řez za minulostí. Také umělci v Jižní Americe studovali díla Vasilije Kandinského nebo Pieta Mondriana.

Džungle a papoušci

„Většinu lidí by ani nenapadlo, že toto je umění z Latinské Ameriky. Představují si takové stereotypy jako džungli, papoušky nebo lidi s velkými klobouky na oslech. Hodnota této výstavy je i v tom, že ukazuje jak precizní, pokrokové, pozitivní a sofistikované je umění Jižní Ameriky,“ říká o výstavě kurátor Gabriel Perez-Barreiro.

Města jako Rio de Jaineiro nebo Caracas díky novému umění změnila svoji tvář: nová architektura si žádala více prostoru, barev a světla. Expozice představuje třeba Joaquína Torrese Garcíu z Uruguaye nebo brazilskou umělkyni Lygii Clarkovou. Podle některých recenzentů expozice přepisuje dějiny umění dvacátého umění.