Tommy, poslední původní Ramone, zemřel na rakovinu

New York - V New Yorku v pátek zemřel poslední člen původní sestavy proslulé americké punkové kapely The Ramones, bubeník Tommy Ramone. Ve svých 62 letech prohrál boj s rakovinou. Na webu to uvedl americký časopis Variety.

Tommy Ramone, který vedle hraní rovněž psal písně a věnoval se produkci, zemřel ve svém domě v newyorském Queensu. V posledních letech vystupoval s dlouholetou partnerkou Claudii Tienanovou v rámci bluegrassového dua Uncle Monk.

Všichni jsme Ramone

Narodil se v Maďarsku jako Tamás Erdélyi. Byl zakládajícím členem vlivného punkového kvarteta, jehož členové vystupovali pod pseudonymem Ramone. Dalšími členy byli zpěvák Joey Ramone (Jeffrey Ross Hyman), baskytarista Dee Dee Ramone (Douglas Glenn Colvin) a kytarista Johnny Ramone (John William Cummings).

Erdélyi emigroval do Ameriky v roce 1957 a vyrůstal v newyorské čtvrti Forest Hills. Jako Tommy Ramone se skupinou natočil její tři první přelomová alba Ramones (1976), Leave Home (1977) a Rocket to Russia (1977). Poté v roce 1978 odešel, ale s kapelou dále spolupracoval jako producent. Za bicími ho nahradil Marc Bell (Marky Ramone).

Všichni přijali pseudonym Ramone, i když nebyli příbuzní. Po rozpadu skupiny v roce 1996 tři z jejích členů během osmi let zemřeli. Joey Ramone v roce 2001 na rakovinu, Johnny Ramone v roce 2004 také na rakovinu a Dee Dee Ramone se roku 2002 předávkoval heroinem.

Žádné čančání, žádná přetvářka

The Ramones bývá považována za vůbec první punkovou kapelu. Vsadili na prosté a chytlavé melodie. Přestože nikdy výrazněji nepronikli do hitparád, hity jako I Wanna Be Sedated nebo Blitzkrieg Bop ovlivnili řadu muzikantů, mimo jiné kapely The Clash, Sex Pistol, Nirvana či Green Day. Od svého založení v roce 1974 do ukončení činnosti v roce 1996 odehráli 2 263 koncertů a vydali 21 alb, včetně živých a kompilačních.

„The Ramones se vraceli zpět k základům: hráli jednoduché, rychlé, přímočaré rokenrolové písně. Hlas, kytara, basa, bicí. Žádné čančání, žádná přetvářka, žádná světelná show, žádné nesmysly,“ uvádí na svém webu Rokenrolová síň slávy, do níž byla kapela uvedena v roce 2002. Členové skupiny byli označováni za mistry minimalismu. V roce 2011 dostali The Ramones také ocenění Grammy za celoživotní přínos.