Joe aneb Příliš hlučná texaská samota Nicolase Cage

Je to drsňák se vznětlivou náturou, která ho už jednou přivedla do krimu. Pro nějakou tu ránu nejde daleko, má rád svého amerického buldoka, orální sex v místním nevěstinci a teď k tomu přibyl ještě dospívající kluk Gary, se kterým se život zrovna nemazlí. Když se Joe rozhodl, že mu píchne, netušil, jak moc pro něj bude tohle rozhodnutí osudové

Režisér David Gordon Green (Travička zelenáPrinc pruďas), kterého jsme měli zařazeného spíše v komediálním žánru, tentokrát udělal stejně překvapivý jako razantní střih a podle literární předlohy Larryho Browna natočil typicky pomalé jižanské drama, částečně v sociálním a psychologickém a dílem noirovém ladění.

Odehrává se v kraji, kde zbraně nutí lidí k násilí, a když někomu v hospodě dáte pár facek, počká si na vás druhý den s brokovnicí. Vášně všeho druhu tu nějakou dobu číhavě dřímají pod povrchem, ale pak propukají náhle jako exploze a spláchnou všechny, které zasáhly. Pomalé narativní tempo tu není nedopatření ani neobratnost (byť nutně nemusí sednout všem), ale pečlivě realizovaný záměr. A ten dává vyniknout postupně se vrstvící, temné a dusné dramatické kompozici, v níž nakonec dominuje násilí, jež jakkoli nic zásadního nevyřeší, vyčistí vzduch a založí, pro ty, co přežili, cosi jako naději nového začátku.

V ospalé, zapadlé díře někde na ošoupané periférii Texasu svůj lenivý a prázdný život žijí ranaři, burani, loseři, pár jetých děvek, unavených policajtů a místní, respekt vzbuzující bouchač Joe, který má s každou z těchto skupin něco společného. Ví, o čem je život, a také, jak snadno je si ho možné zmrvit, a tak se snaží držet na uzdě svoji horkokrevnou, jižanskou letoru, protože si už nic nechce zbytečně komplikovat. Jenomže také nemá rád levárny a ze všeho nejvíce nesnáší, když ožralé, sobecké a úchylné prase, jež se nějakým nedopatřením stalo otcem, týrá svoji rodinu, kterou se snaží ze všech sil držet nad vodou předčasně zestárlý a vypitým fotrem permanentně mlácený a ponižovaný teenager Gary. A když Joe něco opravdu nemá rád, tak je lepší uklidit se mu z cesty, dokud nedá někomu pořádně přes držku a tím pádem následně nevychladne.

Takový je tenhle agresivní, samotářský drsňák s dobrým srdcem, robustní Texasan Joe, který na tuhle divnou, ale hlavně nepraktickou kombinaci možná dojede. Zatím ale vede svojí partu, která se živí tím, že v lese jedem zabíjí stromy, a když si přišel patnáctiletý Gary říci o práci, tak mu ji dal, a k tomu navrch po čase přidal ještě své přátelství, zapalovač na balení holek a ojetou dodávku. Charakteristickým znakem horkých jižanských příběhů bývá zpočátku postupně až nenápadně sílící napětí, které posléze drsně graduje, až nezadržitelně vyústí ve výbušný zvrat, jenž rozmetá poklidně hnípající atmosféru jižanských zapadákovů a stane se osudným pro mnohé, kteří včas nezdrhli a jsou mu nablízku. A něco podobného se v tomto horkokrevném příběhu o samotě, přátelství, (bez)naději, obětování a odvaze, také stalo.

Joe je příležitost k velkému sólu hlavně pro Nicolase Cage, který po ptákovinách typu Ghost Rider nebo Hon na čarodějnice už slušnou roli nutně potřeboval. Tady ji má, a byť to rozhodně neznamená návrat na výsluní jeho slavných devadesátek, je to zřetelný krok směrem od béčkových shitovek, které ho v posledních létech živily a zároveň vyřazovaly z první hollywoodské ligy.

Vstoupil do své figury, jakoby se tu narodil a bylo pro něj běžné vyřizovat otevřené účty podle naléhavosti pěstí, kudlou nebo kulovnicí, stahovat srnce v kuchyni, dělat z něj motýlí steaky a pak nechat svým psem roztrhat vlčáka, který ho rozptyluje svým štěkáním při lepkavém orálu s lokálními štětkami. Je to sevřený a robustní výkon, jenž odpovídá parametrům jeho hřmotné a respekt vzbuzující postavy zlého a hodného burana s přesahem, který tady má své kořeny, a když už se tu narodil, tak tu také (pravděpodobně) zemře. Těm, které má rád, sice nemá příliš co nabídnout, ale alespoň se na ně snaží být hodnej, což je v těchto končinách víc, než byste mohli od ranaře jeho typu očekávat.

Joe / Nicolas Cage, Tye Sheridan
Zdroj: CinemArt

Překvapivě dospěle mu sekunduje talentovaný a teenagerovsky charismatický Tye Sheridan, jehož životem omlácený Gary tu dostává hodně prostoru, který dokáže využít, a přesvědčivě hraje kluka, jenž navzdory odpornému fotrovi zůstává se svojí rodinou, protože vlastně nic jiného nemá. Je to vlastně ještě dítě, jemuž bylo dětství odepřeno, které zůstává s těmi, jež ho opustili, kolísá mezi dvěma světy a je vděčný za silnou, pomocnou ruku, kterou mu Joe nabídl.

Vlastně všechny figury pečlivě sestaveného castingu jsou jasně definované, vědí, proč tu jsou a co a jak mají hrát. Poměrně nezvyklou a bizarní zvláštností je obsazení figury nejodpornějšího parchanta snímku, Garyho hajzlovského otce, jenž je věčně na plech, kterou režisér nakonec svěřil kolem placu se neustále poflakujícími skutečnému bezdomovci Garym Poulterovi. A ten z toho nedostal bobky, zůstal svůj a dodal téhle postavě maximální autentičnost (ať již zabíjí černého bezdomovce kvůli flašce vína, mlátí Garyho nebo prodává svoji nedospělou dceru místním nadržencům, třicet doláčů za číslo od každého). A pak, aby byl bizar dotažen, zemřel pár dní po skončení natáčení.

Joe je svým způsobem nepříjemný film o lidech na okraji, nasnímaný drsnou a jižansky pomalou kamerou Tima Orra a zarámovaný epicky rozmáchlým soundtrackem. Všichni (nebo dejme tomu většina, abych to nepřeháněl) tu chlastají, střílí, souloží a dávají si hustě po tlamě a jejich život je stejně bezvýchodný jako rána brokovnicí do jater. Silný prolog filmu rychle navodí atmosféru, která vás (nebudete-li se tomu bránit) chytne a pak už nepustí, i když jí musíte jít sami trochu naproti, neboť toto je spíše vzorek nezávislého filmu nežli všeobjímající mainstream pro všechny. S Joem si to prostě nebudete pohodově užívat, ale řekl bych, že má slušnou šanci, že mu budete držet palce.

ZKRÁTKA: Tahle jižanská deka není žádná okázalá pecka, ale poctivý film s docela silným příběhem, dotaženým do uvěřitelných extrémů. Může vyvolávat pocity, jako byste se právě podrbali texaským kaktusem, sjeli tequilou a pak probrali u prašné silnice, po které nikdo nejezdí. Žádná idylka, ale také něco, co si možná budete alespoň chvíli pamatovat.


JOE. USA 2013, 117 min., české titulky, od 15 let, 2D. Režie: David Gordon Green. Scénář: Gary Hawkins (podle literární předlohy Larryho Browna), Kamera: Tim Orr. Hudba: Jeff McIIwain, David Wingo. Hrají: Nicolas Cage (Joe), Tye Sheridan (Gary), Gary Poulter (Wade), Sue Rocková (Merle), Ronnie Gene Blevins (Willie-Russell), Adriene Mishlerová (Connie), Brenda Isaacs Boothová (matka), Anna Niemtschková (Dorothy). V kinech od 10. července 2014.