Tajný agent a nesvobodné krevety v Nultém bodě. A Za dveřmi?

Praha - V hlavním městě začínají 14. července dva sesterské festivaly. Za dveřmi je pošesté pouliční divadlo, jež chce letos svobodným uměním připomenout svobodu člověka a projevu, a v Nultém bodě se popáté ocitlo fyzické a taneční divadlo. Bude nejen o pohybu těla, ale i o pohybu mysli.

„Letošní ročník je také o pohybu informací, o vjemech a myšlenkách, která s námi smýkají ze strany na stranu,“ doplnil k tematickému zaměření Nultého bodu umělecký šéf festivalu Petr Boháč.

S informacemi manipuluje interaktivní site-specific hra německého souboru LIGNA. Návštěvníci představení Secret Radio dostanou po vstupu do skutečného nákupního centra telefon se sluchátky a stanou se tak loutkami v přesně připraveném scénáři. Soubor tímto způsobem upozorňuje, že každý člověk denně sám o sobě předává mnoho informací, aniž by přesně věděl komu. Autoři inscenace jsou přesvědčeni, že tajným službám. 

Z Německa přijíždí i berlínská choreografka Helena Waldmannová. Její produkce Obstarej si revolver dnes festival Nultý bod zahájí. Waldmannová v ní pojímá zapomínání jako pozitivní schopnost lidského rozumu.

Česko mimo jiné zastupují zakladatelé souboru fyzického divadla Tantehorse Radim Vizváry a Miřenka Čechová. Vizváry se představí se sólovým představením Uter Que čili Jeden i druhý, které je vlastně protipólem Waldmannové inscenace - zkoumá proces lidského vzpomínání. Miřenka Čechová je i režisérskou projektu Krevety á la indigo. Soubor Spitfire Company v něm při přípravě demonstrace za svobodu krevet nahlíží odlišné postoje k umění a ženství.

Svoboda je leitmotivem sesterského festivalu Za dveřmi. Dvacet performancí přímo na Václavském náměstí připomene důležitost osobní a umělecké svobody a důležitost boje za ni. „Chceme být aktuální, protože pouliční divadlo a umění ve veřejném prostoru takové být má. Připravujeme průvod naděje, kde chceme upozornit na nelehkou situaci ukrajinských umělců a nejen jich. Přivítáme proto i soubor Teatr Voskresinnia, který byl založený ve Lvově v roce 1990 – příznačně v době společenských změn znovu získané nezávislosti,“ uvedl ředitel festivalu Jakub Vedral.

Svými kousky kolemjdoucí potěší také portugalský Teatr SÓ, česko-francouzský soubor Décalages či česko-ruský soubor Teatr Novogo Fronta, které přestavením Jungle Joke zabrousí do žánru dětského komediálního divadla. Divadlo Continuo odvypráví příběh o bezejmenné zdi, u níž se scházeli milenci i se popravovalo, a Bratři v Tricku se pustili do Prasečího cirkusu. 

Décalages / DeFACTO
Zdroj: Festival Za dveřmi

Z Václaváku se festival Za dveřmi přesune do Plzně, kde bude od 17. do 20. července první části projektu Živá ulice. V Nultém bodě můžete v Praze uvíznout do 19. července, s výjimkou hry Secret Radio v divadlech Ponec a v Celetné.