Národní Tchaj-wan. Tokijská výstava byla ohrožena pro jediné slovo

Tokio – Japonsko si rázně připomnělo, že umělecké výstavy se často zdaleka netýkají jen umění. Očekávaná tokijská výstava čínského umění z Tchaj-wanu se málem neotevřela kvůli jedinému chybějícímu slovu v propagačních materiálech.

Tokijské národní muzeum dostalo jenom pár dnů před otevřením expozice od tchaj-wanské vlády v Tchaj-peji ultimátum: buď urychleně opraví informační materiály, nebo se výstava vůbec konat nebude. Diplomatický skandál způsobilo jediné chybějící slovo. Materiály zmiňovaly tchaj-wanský „Národní palác“ pouze jako „Muzeum v Tchaj-peji“. Slovní spojení podle Tchaj-peje znevážilo suverenitu Tchaj-wanu.

Tchaj-wan se od Číny oddělil v roce 1949, a přestože trvá na své nezávislosti, plné diplomatické vztahy má jen s 23 zeměmi. Kvůli chybějícímu slůvku „národní“ Japonci museli přetisknout chybné plakáty. „Rozčílili jsme lid Tchaj-wanu špatným názvem na plakátu. Moc se za to omlouváme,“ kál se ředitel tokijského muzea Masami Zenija.

Připsané slůvko a řada omluv udělaly své. „Ceníme si našeho přátelství s Japonskem. To, co se stalo, bylo politováníhodné,“ reagovala ředitelka Národního paláce v Tchaj-peji Feng Ming-čchu. Skvosty čínského umění z tchaj-wanského muzea z 9. až 19. století - mísy, sochy, rukopisy či grafiky - jsou již v Tokiu vidění. Expozice trvá do 15. září.