Čas jsou peníze? Za dveřmi umělci hladoví po čase a pro byznys

Praha - Festival pouličního divadla Za dveřmi si vybírá aktuální témata, protože podle pořadatelů pouliční divadlo aktuální má být. Ve čtvrtek 16. července, předposlední den přehlídky, se na programu sešla dvě představení, která téma peněz nápaditě zapojila i do pražského prostoru.

Polský soubor Teatr Biuro Podróży propojuje společenská i politická témata. Hrál v Bělorusku nebo v libanonském táboře pro palestinské uprchlíky. K představení Mr. Hunger (Pan Hlad) ho inspirovala Kafkova povídka Umělec v hladovění, která je zamyšlením nad hodnotou umělecké existence. Hlavní hrdina ovládá umění, o které publikum ale už ztrácí zájem - umění hladovět. „Zaujalo nás spojení tématu hladovění se schopností udělat byznys z čehokoli, což je podle nás velmi aktuální,“ uvedl režisér představení Paweł Szkotak.

Václavské náměstí, které je dějištěm festivalu, jedno z témat inscenace, tedy poukázání na dnešní konzumní společnost, jen posílilo. „S kasinem, McDonaldem a blikajícími reklamami, s davem, který sem přichází nakupovat a konzumovat, je dobrým prostorem pro takové představení,“ domnívají se tvůrci. „Ulice, kde stojíme, je plná barevných výloh a obchodů, ale na jejím konci je místo, kde se upálil Jan Palach, což vytváří velmi výmluvný kontext.“

Kolik máte času?

Ani představení Timebank německého divadla Grotest Maru se neodehrává na náhodném místě. Jevištěm je budova banky - a to doslova. Herci a akrobaté v jednom na jejích zdech zkoumají vztah lidí a peněz. „Čas lidi čím dál víc svazuje a uvazuje, zbývá nám méně a méně volného času,“ obává se umělecká vedoucí souboru Ursula Maria Berzbornová.

V site-specific projektu se proto umělci ptali kolemjdoucích: Kolik času trávíte s přáteli? Kolik v práci? A vaše odpověď?

Máte-li čas, můžete odpoledne stihnout ještě poslední představení festivalu Za dveřmi - na programu jsou hybostroje, improvizace a groteska beze slov.