Newyorské Nové muzeum představuje současné arabské umění

New York - Výstava v budově Nového Muzea na Manhattanu přibližuje současné umění arabských autorů. Ve městě, kde je kvůli teroristickým útokům arabská kultura stále přijímána rozporuplně, se jedná o vůbec první podobný projekt. Expozice Here and Elsewhere (Tady a jinde) odkazuje na filmovou esej Jean-Luka Godarda.

Návštěvníky výstavy obklopí v centru New Yorku civilnost. Kurátoři sami zdůrazňují, že zájem o krásu tentokrát ustupuje reflexi a informaci. „Na velké části vystavovaných děl je patrný větší zájem o obsah, zájem o vyprávění příběhů. Nejde o hezké obrazy, které by si chtěl člověk pověsit nad pohovku,“ říká ředitel výstavy Massimiliano Gioni.

V Novém Muzeu vystavuje 45 současných arabských umělců z 15 zemí. „Nechtěli jsme přinést všeobecný pohled. Je to obrovská část světa a bylo by naivní, ne-li koloniální, dát výstavě jednotný výraz,“ říká Gioni, který svůj zájem o konkrétní osudy projevil již coby kurátor loňského 55. benátského bienále současného umění.

V New Yorku propojil práce různých autorů, kteří svou koncepcí nebo estetikou odkazují na kulturu nebo politickou realitu arabského světa. Některá videa formou cestopisu popisují hranice, které arabští přistěhovalci musí překročit, když putují z Afriky do Evropy. Další díla přinášejí příběhy lidí, kteří utekli před válkou, skrze osobní předměty.

Název si výstava půjčila od filmové eseje francouzských režisérů Jean-Luka Godarda, Jean-Pierra Gorina a Anne-Marie Mievillové z roku 1976. Jejich snímek Ici et ailleurs byl původně koncipován jako propalestinský dokument, během natáčení se však rozvinul v komplexní úvahu o etice obrazu coby nástroje politického vědomí.