Opera Platée: Lekníny, žabky a muž v dámských plavkách

Znojmo – Hudební festival Znojmo dnes vyvrcholil českou premiérou komedie Platée. V opeře zasazené do prostor Louckého kláštera se prolínají antické mýty se současností - ta obsahuje i velmi netradiční kostýmy a nevšední situace. Inspirací pro výběr tohoto díla se stala francouzská barokní hudba s typickými balety. 

Znojmo uzavírá operou z vlastní produkce festival tradičně. V minulých letech však pořadatelé sáhli po vážnějších kusech, a proto je komediální opera velkou novinkou. Platée vypráví příběh o žárlivé ženě boha Jupitera, kterou se manžel rozhodne potrestat tím, že si najde nejošklivější družku na planetě – právě nymfu Platée žijící v podobě žáby.

Francouzská režisérka Constance Larriue však upozornila, že se v díle vyskytují i prvky tragédie, ačkoliv jde primárně o veselohru. „Ta žába je strašná, ošklivá, je nymfomanka, ale myslím, že pro ni můžeme mít nějakou empatii, protože si z ní na konci bohové dělají legrácky,“ vysvětlila.

Na jevišti dojde k propojení staré barokní hudby a současného světa. A některé protagonisty postavila do velmi netradičních situací. Napříkald Sólista Jean-Francois Lombard, který se do Znojma vrací už podruhé, vystupuje na scéně v dámských zelených plavkách a slunečních brýlích. „Já jsem ve skutečnosti žena, jsem nymfa. Královna žab. A je to pro mě velice zajímavá role,“ přiznal herec.

V České republice neexistuje jiný hudební festival, kde by organizátoři produkovali vlastní operu. Podle prezidenta festivalu Jiřího Ludvíka se jedná o extrémně náročnou finanční záležitost. „Projekt stagiony, kdy se umělci sjedou z celé republiky a vytvoří nové umělecké dílo, je způsob, kterým se u nás, ani třeba v kamenných divadlech příliš nepracuje. V západní Evropě se takto pracuje běžně a přináší extrémní nasazení pro danou věc,“ uvedl Ludvík.