Jak bulteriér street artovou hvězdu vyčmuchal

Londýn – Street art nabírá na popularitě jak v Česku, tak za hranicemi. Srdcem tohoto umění je ve Velké Británii londýnská čtvrt Shoreditch. Tamní galerie nejenže přitahuje kreativce z celého světa, dokáže je sama taky produkovat. Své o tom ví grafik John Dolan, pro nejž jsou tamní ulice pracovní plochou i bývalým domovem. 

Dolan by se do Howard Griffin Gallery nikdy nedostal nebýt psa George. Společně s ním tři roky posedával na ulicích a kreslil osobitou architekturu Shoreditche. Jeho čtyřletý psí přítel mu jednoho dne posloužil coby model a jeho portréty jednoho dne skončily právě ve street artové galerii.

John Dolan / The King's Head
Zdroj: Howard Griffin Gallery

Nově populárnímu umělci nemohlo spoustu lidí zpočátku přijít na jméno. Z problémového teenagera se stal narkoman, kriminálník a nakonec bezdomovec. Byl to však až bulteriér, který Dolana inspiroval k tomu, aby vzal do ruky pero a rozvíjel svůj talent. „Jeho práce je důležitá a má duši. Je za ní skutečný příběh, který je velmi inspirující,“ vychvaluje kresby majitel galerie Richard Howard-Griffin.

Právě on totiž někdejšího bezdomovce oslovil na ulici a umělec díky němu začal spolupracovat s několika známými tvářemi světového street artu. Společně přetvářeli jeho grafiky a Dolan si vyzkoušel práci s barvami. A jeho talent mu začal vynášet.

John Dolan / George the Dog
Zdroj: Howard Griffin Gallery

Nyní prodává i své memoáry vyprávějící o psu, kvůli kterému přestal brát drogy, aby se o něj mohl postarat, a přestal krást, aby nemusel bez něj do vězení. „Stala se z něj shoreditchská ikona a legenda. Jsem si jistý, že se stane i londýnskou ikonou,“ prohlašuje majitel o zvířeti. Johna Dolana čeká sice výstava v Los Angeles a nové projekty mimo Shoreditch, své místo na ulici, kde výtvarný talent objevil, ale úplně opustit nechce.