Co se děje za oponou? Divadla odhalují svá zákoutí

Brno – Šatny, sklad kostýmů, dílny. Místa, která divákům zůstávají skrytá, teď odhaluje Národní divadlo Brno. Ve třech svých divadlech pořádá mimořádné letní prohlídky. Diváci tak mohou hlediště vystřídat za jeviště a doslova nakouknout za oponu divadelního světa.

Mahenovo, Janáčkovo, Reduta. Všechna tři teď v době letních prázdnin otevřela své brány návštěvníkům. S průvodcem se tak zájemci dostanou i do míst, kam se běžný divák nedostane. „Sál dnes uvidíte tak, jak se to naskytne jednou za 40 let,“ lákal na začátku prohlídky Mahenova divadla v Brně průvodce. V hledišti divadla teď totiž stojí lešení, restaurátoři opravují malovaný strop. I jim mohli návštěvníci doslova nahlédnout pod ruce, když vystoupali až pod střechu divadla.

Video NO COMMENT: Prohlídka zákulisí Mahenova divadla
video

NO COMMENT: Prohlídka zákulisí Mahenova divadla

Největší úspěch mají šatny herců, sklady kulis, síň slávy a samotná prkna, která znamenají svět. Během prázdninových exkurzí se zájemci dostanou i do horního hlediště, kde zůstala původní sedadla. Ani sem se lidé běžně nedostanou.

Divadelní půdy a suterény přitom ukrývají poklady. Ve fundusech se skrývají tisíce kostýmů a maličkostí, které čekají na zapůjčení nebo další inscenaci, v níž budou opět užitečné. Jen divadelních kostýmů má Národní divadlo Brno ve sbírce kolem pětadvaceti tisíc.

Letní prohlídky budov brněnského Národního divadla potrvají do 9. srpna, o měsíc později pak zahájí divadla novou sezonu.