Polsko na Slovácku. Hradiště hostí Sexmisi

Uherské Hradiště – Jedním z tematických okruhů jubilejní 40. letní filmové školy v Uherském Hradišti je i žánr sci-fi natáčený v zemích visegrádské čtyřky. Kultovní polský snímek Sexmise, který v letošním roce slaví 30 let od uvedení do kin, při této příležitosti návštěvníkům LFŠ představil jeden z hlavních protagonistů, herec Olgierd Łukaszewicz.

Video Dramaturg LFŠ: Pro Łukaszewicze není Sexmise typická
video

Dramaturg LFŠ: Pro Łukaszewicze není Sexmise typická

Sexmise se poprvé na stříbrném plátně promítala v roce 1984; režisér Juliusz Machulski tehdy satirickou kritiku totality i mužského a ženského šovinismu skryl za příběh Alberta a Maxe, kteří po nevydařené hybernaci procitají do světa, v němž v důsledku války nežijí muži. Země je zcela ovládaná ženami. „To umožňuje nejenom relativně vyvážené trefování do šovinismu obou pohlaví, trapné chlapáctví versus křečovitá ženská propaganda apod, ale především na půdorysu absurdního světa a jeho pravidel zobrazit zhruba stejně absurdní tendence dobových polských reálií i totalitních zřízení obecně,“ dodává Ondřej Kosnár z LFŠ.

Jak přitom připomíná dramaturg Letní filmové školy Petr Vlček, pro Łukaszewicze, jenž patří mezi hosty letošního ročníku, představuje role Alberta netypickou úlohu. „Ve svých hereckých začátcích ztvárňoval romantické, často umírající hrdiny, v pozdějších letech přijal role negativních hrdinů, například ve filmu Horečka Agniezsky Hollandové. V komediálním žánru se ale nevyskytoval a je s podivem, že je role Alberta jednou z jeho nejvýraznějších,“ uvádí.

Sexmise není zdaleka jediným středoevropským sci-fi, které mohou návštěvníci LFŠ zhlédnout. Sami pořadatelé uvádějí, že cyklem cílí na umělecký žánr, jenž socialismu sice nebyl vlastní, ale který režim překvapivě toleroval a který v mnoha ohledech snese světové srovnání. Návštěvníkům se tak představila i filmová adaptace Krakatita, následovat budou i českoslovenští Ropáci, Vlčí bouda nebo polský snímek Na stříbrném glóbu.

Sexmise / Jerzy Stuhr, Olgierd Lukaszewicz
Zdroj: MFF Praha - Febiofest