Válečné obrazy španělských umělců pařížské školy poprvé v Opavě

Opava - Výstava v opavském Domě umění Španělští umělci pařížské školy přibližuje tvorbu malířů a sochařů z doby kolem 2. světové války ovlivněných Pablem Picassem, Marcem Chagallem, Henri Matissem a dalšími velikány, kteří udělali z hlavního města Francie centrum výtvarného umění. Zastoupení autoři Oscar Domíniques, Antoni Clavé, Honorio Condoy nebo třeba Roberta Gonzalesová nedosáhli takového věhlasu jako jejich vzory. V poválečném Československu však sehráli důležitou úlohu jako prostředníci světového moderního umění.

Výstava Španělští umělci pařížské školy v Opavě čerpá ze sbírek Domu umění v Ostravě. Jejich kurátoři získali soubor děl umělců původem ze Španělska, kteří po roce 1945 navázali úzké kontakty i s českými kolegy. Příkladem byla slavná výstava Umění republikánského Španělska v roce 1946 v pražském Mánesu. Mezi vystavujícími byl třeba Oscar Domíniquez – surrealistický malíř, který tehdy v Československu vystavoval, krátce tam také pobýval a tvořil. Jeho dílo je nyní zastoupeno i na opavské výstavě.

Výstava prezentuje díla španělských malířů a sochařů pařížské školy, která jsou ohraničena dobou těsně před a krátce po 2. světové válce. „I když od té doby uplynula desetiletí, jejich umění má stále co říct. Výstava je specifická právě svou nadčasovostí,“ míní Jana Hynarová, ředitelka Opavské kulturní organizace, pod kterou Dům umění spadá.

Neklidní bohémové, pro jejichž tvorbu byla typická tragika, vášnivost a živočišnost, také reagovali na válku, která zachvátila svět. „Používali temnější barvy, kterými reflektovali temnotu doby. I z obrazů vytvořených před válkou cítíme napětí z blížící se katastrofy,“ říká dramaturg Domu umění Jan Kunze.

Ostravský Dům umění prezentoval svůj soubor španělských výtvarných umělců naposledy před více než dvaceti lety, v Opavě je vystavený poprvé.