Novinky České televize v Hradišti: Osmy a České století

Uherské Hradiště – V předvečer konce Letní filmové školy v Uherském Hradišti představí Česká televize filmové novinky. Snímek Osmy a úvodní díl druhé části cyklu České století Je to jen rock’n’roll se shodně vrací k Chartě 77.

Druhou část cyklu České století uvede Česká televize na obrazovkách letos na podzim. Epizoda Je to jen rock’n’roll (1976) diváky zavede do poloviny 70. let do míst, kde vznikala Charta 77. Hlavními postavami jsou autoři a signatáři dokumentu, který kritizoval porušování lidských a občanských práv, dramatik Václav Havel, spisovatel Pavel Kohout nebo filozofové Jan Patočka a Jiří Němec.

„Dokumenty k věcem, které dokumentujeme, neexistují, proto to nemůže být dokument. Pracujeme s okamžiky, které nejsou zdokumentovány, ba co víc, jsou rozdílně interpretovány i pamětníky, kteří se jich zúčastnili,“ popsal problémy režisér projektu Robert Sedláček.

Videostudovna nabízí podrobnosti k jednotlivým díl…Dobové materiály i komentáře historiků ke zlomovým událostem, které mapuje cyklus České století, nabízí projekt Videostudovna ČT.


I v druhé polovině cyklu se tak tvůrčí dvojice Robert Sedláček a Pavel Kosatík snaží vyhnout povrchním a jednoznačným závěrům. Mozaiku složenou z řady epizod si s předstihem mohou užít návštěvníci uherskohradišťské filmové školy dnes v podvečer.

Na podzim ČT odvysílá poslední čtyři díly cyklu: Musíme se dohodnout (1968), Je to jen rock'n'roll (1976), Poslední hurá (1989) a Ať si jdou (1992).

Strachův film o strachu

Černá komedie Osmy mapuje jeden den v životě úředníka Richarda. Ten na firemním večírku v opilosti podepsal Chartu 77 a nastartoval tak sérii pohrom. „Film je vlastně o překonání strachu. Náš hrdina je nejen konfrontován se strachem z komunistů a s následky svého nerozvážného podpisu, ale ještě se strachem z trhání zubů – osmiček, což ho ten den čeká. Překoná, nepřekoná vlastní strach a dokážeme to my sami? O tom je náš film,“ popisuje režisér Jiří Strach.

Video Rozhovor se scenáristou snímku Osmy Markem Epsteinem
video

Rozhovor se scenáristou snímku Osmy Markem Epsteinem

Snímek už bodoval na festivalu komedie Novoměstský hrnec, kde autoři získali hlavní cenu Zlatý prim a Zuzana Stivínová a Ivan Trojan ocenění za nejlepší mužský a ženský herecký výkon. „Věřím, že tento příběh opravdového zbabělce, který proti své vůli zbabělcem být přestane, bude diváky bavit a současně každému z nás trochu sáhne do svědomí,“ dodal před časem kreativní producent ČT David Ziegelbauer.