Umění pod mořem láká tvůrce i návštěvníky

Čím dál tím více umělců, ať už fotografů, či sochařů, láká experiment v podobě uspořádání výstavy v hlubinách mořských vod. Nejnovější ukázkou v rámci tohoto trendu je kolekce snímků italského fotografa Salva Galana v blízkosti ostrova Ponza u malebného Gaetského zálivu.

Čtyři metry pod mořskou hladinou tu na písečném dnu leží osmadvacet Galanových fotografií z jeho cest po jihovýchodní Asii. Uspořádány jsou do kruhu a k jejich prozkoumání stačí šnorchl a hluboký nádech. „Pohyby mořských proudů a úhel slunečního svitu v závislosti na denní době jsou příčinou toho, že se obrazové vjemy z výstavy neustále proměňují,“ pochvaluje si Salvo Galano.

Pozitivní dojmy sdílí spolu s autorem netradiční výstavy i její návštěvníci. „Je to originální, zábavné, doporučuji co nejdřív zhlédnout,“ uvedl jeden z nich.

Potopená vojenská loď i podmořské výstaviště soch

Galanův počin měl několik svých předchůdců. Dějištěm výstavy fotografií Rakušana Andrease Frankeho byla v roce 2009 potopená vojenské loď u Floridy. Plexisklo a silikon ochránily výstavu před vodou a na samotném vraku pak držela díky silným magnetům.

Podmořský svět ale neláká jen fotografy. Jason Taylor, jenž prožil dětství u korálových útesů Malajsie, založil už před 8 lety první podmořské výstaviště soch. I jeho díla splynula s životem oceánské fauny a flory.