Vlčí máky uctí památku padlých vojáků

Londýn - Přesně 888 tisíc 246 vlčích máků z keramiky vyroste ve vysušeném vodním příkopu londýnského Toweru. Velkolepý projekt britských umělců Paula Cumminse a Toma Pipera má připomenout stejný počet vojáků Spojeného království padlých během první světové války.

Už po staletí vyráží mák na všech bitevních polích. Zřejmě za to může vápno, které do půdy proniká ze sutin. „Na flanderských polích máky kvetou mezi kříži, řadu za řadou,“ tato slova z básně kanadského poručíka Johna McCraea, kterou v roce 1915 napsal na počest padlého přítele, se velmi rychle rozšířila a přispěla k tomu, že mák začal být spojován s pietou za zahynuvší oběti válečných konfliktů.

Výtěžek z prodeje vlčích máků poputuje na vojenskou charitu

Vysušený vodní příkop v Toweru sloužil v roce 1914 jako shromaždiště branců. Tehdy tam přísahalo věrnost panovníkovi šestnáct set nových vojáků. O sto let později zasadil do jeho perfektně střiženého trávníku první vlčí mák z keramiky nejstarší towerský Beefeater. Osázet zbylé květiny pomáhá od poloviny července osm tisíc Britů z celé země.

Poslední mák vyroste v Toweru 11. listopadu k výročí konce 1. světové války. Rudá připomínka konfliktu bude na prodej, pětadvacet liber za kus. Pokud si lidé koupí celé pole, rozeberou si vojenské charity několik milionů liber.