Dokumenty a zábava v ČT: V hlavní roli děti i černý humor

Podzimní program České televize obohatí mimo seriálů a televizních filmů také dokumenty, které dostávají již tradičně velký prostor. Televize se v tomto směru snaží se přicházet s novými formáty i tématy a dává autorům příležitost, aby se s nimi popasovali po svém. Mimo to dojde i na experimenty v oblasti zábavy. Konec estrádám, Česká televize dává přednost originální autorské tvorbě – takové, jakou kdysi představovala Česká soda.

Festival zábavy a trapného humoru

Pečený sněhulák je původní skečová show plná nekorektního humoru. Improvizační pásmo herců nabízí svébytný pohled na život i situace kolem nás. Osou každého dílu je fiktivní reportáž. „Mám pocit, že tady od dob České sody nebylo nic, čemu by se dalo smát, ale bylo to určitým způsobem jiné. My jsme se rozhodli, že se o něco takového pokusíme,“ uvedl producent Vladimír Skórka.

Boj o koláčpro změnu představí pět herců, kteří se v roli známých komických postav utkají v souboji o nejlepšího televizního komika. Humor pořadu je svérázný, místy až nelítostný, varují tvůrci. Na jevišti probíhá hlavní program pro diváky, ale zároveň v zákulisí herci i komické postavy, které reprezentují, glosují své výkony i výstupy svých konkurentů.

Sonda do života

Když vám osud nadělí Paterčata, váš život se převrátí naruby. Dokument mapující život historicky prvních českých paterčat, která se narodila do romské rodiny v červnu 2013, upozorňuje na zdejší diskriminaci rodin s vícerčaty. Tento případ rozpoutal celospolečenskou debatu na toto téma, na jejímž konci snad bude změna zákona o podpoře takových rodin.

Boje se v Raportu o Velké válce přesouvají z domácnosti na bitevní pole. Cyklus sestavuje mozaiku ze zážitků českých vojáků, jež spojuje účast v ničivém, celosvětovém válečném konfliktu v letech 1914–1918, jehož dozvuky ovlivnily chod celého dvacátého století.

Docusoap Domeček z karet sleduje osudy dětí, jejichž rodiče mají psychický handicap. Ratolesti je v určitou chvíli přerostou a musí se postarat jak o ně, tak o sebe. Podobnou tematiku využívá také Hlava rodiny, v níž se teenageři vyzkoušejí hospodařit s rodinným rozpočtem. Třída 8. A pro změnu vykresluje ambice mladých učitelů a jejich následný střet s realitou. Díky Jednomu roku s Fulbrightem se diváci ocitnou s českými stipendisty na akademické půdě a studenti FAMU podají v Expremiérech zprávu o životě tuzemských politiků.

O chystaných novinkách promluvil také programový ředitel Milan Fridrich v chatu.

Video Petr Dvořák o novém programu ČT: Televizní tvorbu posouváme dál ke světovým trendům
video

Petr Dvořák o novém programu ČT: Televizní tvorbu posouváme dál ke světovým trendům