Utajený noční taxikář Mirek Tabák zpívá na památku Pavla Bobka

Praha - Příběhy pasažérů svého taxi se inspiruje hudebník vystupující pod jménem Mirek Tabák. Původní profesí středoškolský učitel hudební výchovy a češtiny, který si musel přivydělávat jako noční taxikář, k hostování na svém debutovém albu Černej pasažér s kladnou odezvou pozval i Pavla Bobka a Marka Ebena.

„Většina textů vznikla přímo při jízdách Prahou nebo při čekání na štaflu. A pak se stane, že vám do tága nasedne Pavel Bobek. Seberete veškerou drzost, pustíte mu demáče a on - dodnes to nechápu - kývne na spolupráci. Totéž se stalo později s Markem Ebenem, když jsem ho vezl z televize,“ vypráví o nahrávce Tabák.

Povzbuzen slovy uznání se rozhodl skladby vydat. Album vzniklo ve Studiu Sono ve zvukové péči uznávaného Milana Cimfeho za účasti kapely složené ze špičkových hudebníků, jakými jsou Peter Binder, Pavel Ryba, Martin Vajgl, Vlastimil Bičík, Luboš Malina a Luboš Novotný z Druhé trávy, Radek Pobořil z kapely Čechomor, Ondřej Konrád a řada dalších.

Společensky unavení pasažéři

Texty ke čtrnácti písním mu během nočních jízd nevědomky diktovali hlavně společensky unavení pasažéři, třeba právník z Moravy, který se vrací z neúspěšného lovu dívek po barech. Recitativ v titulní písni namluvil Marek Eben. Skladba Klub štvanců je duetem s Pavlem Bobkem. Právě Bobkovi, který vloni zemřel, je také album věnováno.

„Pavla jsem si nesmírně vážil jako zpěváka i člověka a je mi líto, že už tady není. Potkal jsem se na jeho pohřbu s pár lidmi, které jsem znal už z nahrávání, zavzpomínali jsme si a vznikla myšlenka, že by si Černej pasažér zasloužil konečně vydat,“ vypráví Mirek Tabák.

Své pravé jméno prozradit nechce, v taxíku prý poznal lidi, kterým showbyznys zničil život. Koncerty ani další album proto neplánuje.