Notre-Dame v Praze. U sv. Jakuba začíná varhanní festival

Praha - V bazilice sv. Jakuba v Praze začíná 19. ročník Mezinárodního varhanního festivalu Audite Organum. Potrvá do 25. září. Za největší pražské varhany usedne mimo jiné varhaník z pařížského chrámu Notre-Dame Jean-Pierre Leguay. Festival po osm čtvrtečních večerů nabídne varhanní hudbu různých stylů a období.

Festival Audite Organum se letos připojil k projektu Rok české hudby. Připomene dílo českého varhanního virtuosa, pedagoga a skladatele Jiřího Reinbergera, od jehož narození uplynulo v dubnu 100 let. Na úvodním festivalovém koncertu dnes vystoupí poslední dva Reinbergerovi žáci, Josef Popelka a Josef Rafaja.

Mezi hosty letos vyniká titulární varhaník z Notre-Dame. „Díky varhaníkovi Jeanu-Pierrovi Leguaymu, jehož koncert je naplánovaný na 4. září, si české publikum bude moci poslechnout hudbu, která často zní v tomto slavném pařížském chrámu,“ zve posluchače ředitelka festivalu Irena Chřibková. „Každý, kdo byl v chrámu Notre-Dame v Paříži, zažil skvělou tajemnou atmosféru a já pevně věřím, že tuto atmosféru s kouzelnými kombinacemi barevných možností našich varhan přenese Leguay i do naší baziliky.“

Interprety během koncertů snímají kamery

V srpnu se posluchači mohou těšit na Romantické varhany polského interpreta Waclawa Golonky, tajuplné Meccanicamente mladé slovenské varhanice Bernadetty Šuňanské nebo na neobvyklý program s názvem Co kdyby varhany tančily německého hudebníka Bernharda Marxe. Zářijové festivalové koncerty budou mimo jiné patřit Argentinci Diegovi Innocenzimu, jenž v mohutných skladbách posluchačům představí varhany coby orchestr.

Jednotlivé interprety budou během koncertů snímat kamery, takže festivalové publikum může sledovat jejich způsob hry na plátně umístěném v přední části baziliky sv. Jakuba. Jedna z kamer bude dokonce snímat i pohyb nohou na pedálech.

Svatojakubské varhany jsou se svými čtyřmi manuály, 92 znějícími rejstříky a 8 277 píšťalami největší v Praze a druhé největší v České republice. Největší české varhany se nacházejí v olomouckém kostele sv. Mořice. Zvukové spektrum svatojakubských varhan lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Podrobnosti a celý program najdete na webu festivalu.