Z kosmu na plátno. Příběh Stephena Hawkinga už zanedlouho v kině

Světoznámý fyzik Stephen Hawking si na okamžik odskočí z hvězdného vesmíru a vyzkouší si pozici hvězdy filmové. Před kamerou se sice neocitne přímo on sám, ale jeho životní příběh se dočká zfilmované verze. Režisér James Marsh se inspiroval deníkem jeho manželky a poté přistoupil k odvážnému kroku natočit biografický snímek. Prozatímní pracovní název zní Teorie všeho. Hawking nedávno vydal životopis a jeho názory jsou stále velmi populární.

Hawkingovy publikace čtou miliony lidí. Do lavic oxfordské univerzity zasedl už v sedmnácti letech, vysněnou kosmologii začal studovat až v Cambridgi o tři roky později. A právě tam se také seznámil s budoucí manželkou, jejíž deník poslouží jako předloha chystaného filmu. Hlavních rolí se ujali Eddie Redmayne a Felicity Jonesová. Na promítací plátna vstoupí 7. listopadu.

Už během studií pocítil první příznaky svalové atrofie, nemoci, při níž dochází k ubývání svalstva. Člověk tak postupně ochrne. Lékaři Hawkingovi předpovídali dva roky života. Vědec se přesto oženil a se ženou vychovali tři děti.

Kvůli zápalu plic přišel britský fyzik nakonec i o hlas. Dnes se pohybuje ve speciálním křesle a s okolním světem komunikuje jen pomocí upraveného počítače. Přesto se nevzdal kariéry a dál zkoumá tajemství vesmíru jako kosmolog. Nejvíce ho zajímají hvězdy. „Studuji manželství vesmíru s časem,“ vyjádřil se v nadsázce.

Hawking je navzdory svému postižení vědeckou ikonou. On sám nemá problém s ironií a humorem na svou adresu a občas účinkuje v nějakém filmu. V poslední době třeba v populárním seriálu Teorie velkého třesku.