Designerské studio vyrábí nábytek či brýle z vlasů

Londýn - Design ve prospěch veřejného zájmu – tímto heslem se řídí japonsko-britské studio Swine. Ve své nejnovější kolekci nábytku sáhlo po netradičním materiálu. Série obdivovaného kancelářského nábytku je totiž vyrobena z lidských vlasů zalitých v pryskyřici. Vlasy se nejdříve musí pořádně upravit, nabarvit a potom se zataví. Z barevných plátů pak lze vytvarovat prakticky cokoliv.

  • Studio Swine založil japonský architekt Azusa Murakami a britský umělec Alexander Groves. Jejich design musí být v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje. Inovativní materiály tak dokáží vytvořit z čehokoliv.

Jejich snahu oceňují po celém světě, dokonce i na filmových festivalech. Na letošním ročníku francouzského Cannes představila společnost snímek Sea Chairo zpracování plastu znečišťující oceán. Nedávné studie totiž prokázaly, že na jeden čtvereční kilometr světových oceánů připadá 46 tisíc kusů plastu. Studio Swine spolu s rybáři tento odpad sbírá a vytváří z něj stoličky.

Swine Studio má za sebou také projekt tzv. Plechovkového města (Can City). Za materiál jim posloužilo roztavené aluminium z plechovek ze Sao Paula, které slévárny roztavily pomocí rostlinného oleje z místních restaurací. Výsledek? Elegantní a nápadité židličky. „Ve městě s dvacetimilionovou populací se odpad vyskytuje v masovém měřítku. Z osmdesáti procent je ale toto smetí recyklováno neefektivně,“ uvádí studio primární důvod, proč si k projektu vytipovalo zrovna brazilské největší město.

Kromě nábytku vyvíjí designoví profesionálové i módní doplňky. Mezi takové patří připínací knoflíky, které se na oblek nenašívají, a tak je jejich majitel může libovolně přemisťovat na různé oblečení. V projektu Office se zase zaměřili na efektivní rozčlenění kanceláře, která pro své malé prostory nemůže pojmout mnoho lidí. To vše za použití přírodního a efektivního nábytku.