Gustáv Husák tuneluje v Bonnu cestu českému umění

Bonn - Češi převládají nad Němci, alespoň v bonnském Uměleckém muzeu. Zásluhou poroty ceny Dorothey von Stettenové, která se letos poprvé rozhlížela po laureátech mimo německý region. Vybírala z pěti českých výtvarníků, jejichž díla aktuálně představuje v Bonnu.

Ocenění pro umělce do 36 let získala Eva Koťátková, která je za své konceptuální umění už držitelkou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Díla, která představuje v Bonnu, ožívají ve spojení s lidskými těly. „Porotu přesvědčil právě tento mix mezi sochařstvím a performancí,“ domnívá se Christoph Shreier z Uměleckého muzea Bonn, které cenu uděluje.

Prostor na výstavě poskytlo kromě vítězky také dalším čtyřem finalistům. Adéla Babanová přispěla krátkým filmem Návrat do Adriaportu o nápadu Gustáva Husáka propojit tunelem Prahu s umělým ostrovem v Jadranském moři. „Síla výstavy je v různorodosti. Jsou tu i smyšlená díla Jakuba Nepraše a bizarní, velmi intelektuální umění Václava Magida,“ doplnil jména dalších vystavujících Christoph Schreir. Pětici uzavírá Petra Herotová.

Současné české umění dostalo v bonnském muzeu k dispozici téměř celé patro. Němečtí návštěvníci se s tvorbou svých sousedů mohou seznámit do 17. srpna.