Plzeňské ulice živí hlavně české hudebníky

Plzeň - Polské „Knedlíky“ a ukrajinský „Medvěd“ nenarušují příliš jednoznačnou českou převahu v programu festivalu Živá ulice. Hudba centrum západočeské metropole oživuje ode dneška do 17. srpna.

Na sedmi scénách se během týdne vystřídá na šest stovek umělců. Převážně tuzemských, neboť přehlídka se připojila k letošnímu Roku české hudby, vyhlášenému ministerstvem kultury. Potkat a slyšet v plzeňských ulicích tak lze Lenku Dusilovou, stoupající Lenny nebo zasloužilé Plastic People of the Universe. Anebo hudebníky, jejichž jména se v posledních pár letech objevují v nominacích hudebních cen: Bratry Orffovy, Vložte Kočku či Never Sol. K uchu dolehnou i alternativnější Fast Food Orchestra a Imodiom a také lokální a obecně neproslavené, ale poslechu hodné kapely.  

Zahraniční účinkující dorazí na západ Čech z Východu, k letošnímu českému tématu mají někteří blízko jistě i jmény: polské elekronické duo The Dumplings čili Knedlíky a ukrajinský zpěvák a bubeník Andrew Medwed. Slovensko zastoupí dvojice Longital a nezávislá Tornado Lue.

Komu by se zajídala hudba, může si v doprovodném programu posedět v pouliční knihovně, pobavit se pouličním divadlem německého souboru Grotest Maru anebo se něčemu přiučit na animačním workshopu.

Živá ulice se odehrává teprve potřetí, navazuje ale na mnohaletou tradici městského festivalu Struny na ulici. Přehlídka by ráda i přes počáteční nepřízeň počasí přilákala větší počet návštěvníků než loni, kdy koncerty v ulicích přilákaly na 35 tisíc lidí.