Místo houslí vrtačky. Rudolfinum prochází rekonstrukcí

Praha - Ve své historii Rudolfinum hostilo poslance, obrazy, hudebníky i předávání filmových cen. Nyní, poprvé po pětadvaceti letech, prochází domovský prostor České filharmonie rozsáhlou rekonstrukcí. Otevřít chce ale už na začátku září.

Naposledy Rudolfinum prošlo rekonstrukcí před pětadvaceti lety, náklady na opravu sídla filharmoniků se vyšplhaly na dvě miliardy. Tentokrát se počítá s tím, že opravy koncertního a výstavního prostoru vyjdou na sto milionů; tři čtvrtiny filharmonikům zaplatilo ministerstvo kultury.

První fáze oprav má být hotova do 3. září, kdy v Rudolfinu začínají zkoušky před koncerty. Proměnou nyní prochází mimo jiné hlavní Dvořákova síň, kde se repasuje dřevěné pódium i sedačky. Velkou změnou prochází i dvorana; pro zlepšení akustiky se zde instalují akustické panely, aby se snížila doba dozvuku. Stavební úpravy se týkají i zázemí hudebníků.

Rekonstrukce se prezentuje coby součást projektu Otevřené Rudolfinum. „Do budoucna bychom zde rádi zřídili nový restaurační provoz, nezávislý na objektu domu, který by mohl být místem setkávání s filharmoniky nebo s vážnou hudbou,“ plánuje projektový manažer ČF Lukáš Duchek.

Oprava Dvořákovy síně Rudolfina
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš
Sedačky v předsálí Rudolfina
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš
Oprava Dvořákovy síně Rudolfina
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

RUDOLFINUM: Za projektem novorenesanční budovy stojí architekti Národního divadla Josef Zítek a Josef Šulc. Stavba nese jméno po korunním princi Rudolfovi, synovi Františka Josefa I., a jako víceúčelový kulturní prostor sloužila už v době svého otevření v roce 1885. Za první republiky se Rudolfinum proměnilo v sídlo československého parlamentu (právě zde byl opakovaně zvolen prezidentem Tomáš Garrigue Masaryk) a do služeb hudby se vrátilo po druhé světové válce.