Barokní hrátky s operou popáté

Praha – Nádvoří Clam-Gallasova paláce se stane dějištěm pátého ročníku festivalu Opera Barocca. Hudební událost zahájí představení Sotto le stelle (Pod hvězdami), v němž zazní hudba barokních mistrů Giovanniho Battisty Bononciniho a Georga Friedricha Händela a až do 7. září festival připomene několik 300letých jubileí. Letošní ročník se řídí podtitulem Oběti lásce.

Na programu jsou scénická představení odkazující na atmosféru barokních slavností na přelomu 17. a 18. století. Pořadatelé dbají na inscenační autenticitu, a tak nebude nouze o pestré kostýmy a patřičně vyzdobené prostředí.      

Jako hosté se představí sopranista Francesco Divito a kontratenorista Alessandro Giangrande. Zajímavou akcí bude také novodobá světová premiéra serenáty Giovanniho Battisty Bononciniho s názvem Obětování Venuši, jež byla dosud považována za ztracenou. Program festivalu dále nabídne známé domácí interprety a chybět nebude rezidenční festivalový orchestr Opera Barocca.

Představení Sotto le stelle / Tanec satyra Filena
Zdroj: Opera Barocca

Letos poprvé zasedne mezinárodní konference La Festa sontuosa, jejímž tématem je slavnost, kterou pořádal Johann Wenzel hrabě von Gallas u příležitosti narozenin císařovny Alžběty Kristýny v roce 1714 v Římě. Další výročí má na svědomí představení Deliciae orientalis (Slasti východní), kterým pořadatelé připomenou tři sta let od otevření první pražské kavárny Georgem Deodatem Damascenem. 

Premiérové představení Sacrificio a Venera (Obětování Venuši) bude uvedeno 28. a 29. srpna. Zazní v něm serenáta Giovanniho Battisty Bononciniho objednaná na oslavu narozenin císařovny Alžběty Kristýny, od roku 1723 české královny. Festival zakončí 7. září představení Musica augustissima s barokní hudbou, áriemi a tancem z „augustinských oslav“ konaných u příležitosti pražské korunovace císaře Karla VI. v roce 1723.