Bod konce, bod začátku. Rusko v první světové

Moskva - Téměř na den přesně sto let od vstupu Ruska do první světové války začala v moskevské Maněži výstava, připomínající účast země v tomto prvním velkém válečném konfliktu 20. století. Představuje například jedinečnou kolekci propagandistických plakátů.

1. srpna 1914 vyhlásilo Rusku válku Německo, o pět dní později i Rakousko-Uhersko. Světový konflikt vrhl zemi do chaosu v pozadí s bolševickou revolucí a občanskou válkou. Na 450 propagandistických plakátech mohou návštěvníci vidět, jak se měnilo pojetí války a s ním i propaganda. Převažují plakáty z počátku války. „Tehdy byla rétorika nejhlasitější a tématicky dominovaly karikatury nepřítele,“ doplnil kurátor Andrej Jegorov. 

Vystaveny jsou také dopisy, deníky, mapy, fotografie, do dobové atmosféry uvádějí filmové týdeníky. Tehdejší výstroj a výzbroj přibližují uniformy, modely zbraní, letadel a také lokomotivy. Expozice je sestavena ze sbírek více než pětadvaceti ruských muzeí.

Z výstavy Rusko v první světové válce
Zdroj: Maněž

První světová válka navždy změnila ruské carství a tím byla podle kurátorů zásadním bodem zlomu v ruské historii. Upozorňují na to i názvem výstavy - Na bodu zlomu. „Bod konce, bod začátku. Je to období, které je složité k pochopení. Nekladli jsme si za cíl představit jednu konkrétní verzi událostí,“ podotkl Jegorov.

Výstava podle jejích tvůrců není historickým příběhem, ale pamětní instalací, která má zprostředkovat pocit smutku z prvního globálního konfliktu 20. století. Dopomoci k tomu má i část nazvaná Hrdinové velké války, která upozorňuje, jak čtyřletý konflikt ovlivnil osudy běžných lidí. Přispět exponátem mohou i návštěvníci, mají-li doma fotografii svého předka z té doby a znají-li jeho tehdejší příběh.

Rusko v první světové válce bude nedaleko moskevského Kremlu zpřístupněno do 31. srpna.

Z výstavy Rusko v první světové válce
Zdroj: Maněž

Navštivte webový speciál České televize věnovaný první světové válce.