Turecká vláda chce utopit kus historie

Hasankeyf - Přežilo Římskou, Byzantskou i Osmanskou říši, současnou vládu ale možná nepřežije. Město Hasankeyf v jihovýchodním Turecku má zmizet pod vodou kvůli přehradě, kterou chce turecká vláda postavit na řece Tigris. Neodradily ji protesty ekologů, archeologů ani odchod mezinárodních investorů, dokonce ani hrozby radikálních Kurdů, kteří toto území považují za kolébku svého národa. 

Starobylý Hasankeyf, ležící v sevření skal na dně kaňonu u řeky Tigrid, je jedno z nejstarších trvale obydlených míst na světě. Přesto ho má pohltit moderní civilizace. 

Tři tisíce obyvatel, převážně Kurdů, ale i Asyřanů a Arabů, se dodnes živí řemesly, která zdědili po svých předcích. Stavbu vodního díla chtějí zastavit. Na stranu místních se přidali i vědci a umělci. Z celého světa přijíždějí přímo do Hasankeyfu a všechny pamětihodnosti dokumentují, fotí a malují. Třeba ruiny byzantské baziliky, minaret mešity nebo torza pilířů největšího středověkého mostu z počátku 12. století. 

„Vědci a turisté přijdou o mnoho pomátek, které nám ukazují, jak žili lidé ve starověkých říších. Pokud se plány naplní, Hasankeyf se potopí 64 metrů pod vodu,“ hrozí se John Crofoot, americký vědec ze společnosti Hasankeyf Matters, která se snaží o městě dochovat co nejvíce. 

Hasankeyf
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Yakut Ibrahim

Turecká vláda chce ale přehradu Ilisu dokončit za každou cenu. Není tak nepravděpodobné, že místo, kde zanechalo své stopy dvacet různých kultur, zůstane zachováno jen na internetu, kde se informace o něm shromažďují.