Edinburský Fringe Festival uhranuly Češky. Získaly cenu a míří výš

Edinburgh - Zpěvačka Jana Vébrová a tanečnice Andrea Opavská slaví úspěch na světově největší divadelní přehlídce Fringe Festival. Umělkyně oslnily porotu v představení La Loba, za což získaly cenu Herald Angel Award. Představení pro ně na míru připravila choreografka Lenka Vagnerová. Jeho kvality ocenil i edinburský deník Herald, kromě toho bylo nominované také na hlavní závěrečnou cenu festivalu Total Theatre Award, která bude udělena už tuto neděli.

„La Loba je inspirována příběhem, který si na různých místech Země předávají generace vypravěčů. Žena, která roky putuje krajinou a ze svých sbírek kostí skládá tvory, má schopnost bytosti na svět vracet, schovává a nosí v sobě život i smrt současně. Nikdo z nás však neví, jak náročná tato činnost pro ni samotnou může být a jestli její obnovitelná síla vydrží na věky.“ Tak charakterizují taneční představení jeho autorky.

Andrea Opavská a Lenka Vébrová vyhrály cenu Fringe Festivalu
Zdroj: Fb archiv

Zdali La Loba získá i hlavní cenu, se teprve uvidí. Soutěží v kategorii vizuálního divadla a bojuje proti dalším šesti souborům z Francie, Skotska, Dánska, Německa, Anglie a Ameriky.

Andrea Opavská mimo jiné získala za svůj výkon titul Tanečnice roku na letošní České taneční platformě.