Jaké je moderní umění? Art is nice, odpovídá zkrátka Viktor Frešo

Praha – Umění je hezké, tak by se dala přeložit exhibice Art is nice, již pořádá výrazná osobnost české a slovenské výtvarné scény Viktor Frešo v pražské galerii Dvorak sec contemporary. Dnešní vernisáž tak příchozím nechá nakouknout do umělcovy nejnovější tvorby. Zájemci si výstavu mohou prohlédnout až do 18. září.

Co je a co není umění? Otázka, kterou provokativní výtvarník vyvolává, se promítá i do nejnovější Art is nice. Ta prezentuje Frešovu konceptuální práci, ale také netradiční malířskou a sochařskou tvorbu.

Slovák vymýšlí inovativní postupy, zároveň však veřejnost pobízí ke zhodnocení, kdy se jedná o umění a kdy o záměrné matení či primitivismus. Návštěvníci Art is nice tak mohou ohodnotit malbu mopem, květinovou výzdobu zarámovanou do oválného rámu, zářící neon ve tvaru kosočtverce s nápisem „Bůh je láska“ nad ním nebo postavu malého naštvaného človíčka.

  • „Frešo silně reflektuje společenskou a politickou situaci, vytváří rafinované koncepty a projekty, které prezentuje zdánlivě jednoduchými výtvarnými díly, ale často jsou spojeny s kritickým a agresivním vyjadřováním a pohrdáním současné kulturní scény,“ uvedl kurátor výstavy, slovenský historik umění Vladimír Beskid.

Viktor Frešo pochází z Bratislavy, kde studoval na Vysoké škole výtvarného umění. Poté přesídlil do Prahy, kde navštěvoval Akademii výtvarných umění. Často spolupracuje s dalšími výtvarníky na různých projektech, například s konceptuálním umělcem Ondřejem Brodym nebo malířem Erikem Binderem.