Kdo zavřel Natalii? Erotické fotografie jsou ve Zlíně opět přístupné

Zlín - Krajská galerie ve Zlíně opět zpřístupnila výstavu, která byla před týdnem uzavřena kvůli příliš pornografickým dílům vystavující polské umělkyně Natalie LL. Uzavření expozice i její opětovné otevření provází nedorozumění - kdo vlastně o předčasném ukončení rozhodl?

Zdroj: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Natalia LL ve Zlíně vystavuje své fotografie s výrazně sexuálním podtextem, včetně snímků, na nichž je zachycena při souloži se svým manželem. Právě toto dílo vzbudilo nejvíc pohoršených reakcí návštěvníků, na popud jejich stížností byla výstava uzavřena - zdálo se, že vedením kraje. „Vzhledem k tomu, že vedení kraje obdrželo stížnosti od občanů na tuto výstavu, byla uzavřena,“ vysvětlila tehdy mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.

I přes nesouhlas ředitele galerie Václava Mílka. Proti uzavření výstavy se ohradili i někteří umělci, kteří tento postup označili za cenzuru a za snahu řídit kulturu podobně jako před listopadem 1989. Natalia LL přitom s expozicí svých fotek neměla potíže nikde jinde, a to ani v mnohem puritánštějším Polsku.

Z výstava Natalie LL ve Zlíně
Zdroj: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Znovu zpřístupněná expozice je v samostatné místnosti a nápisy u vchodu upozorňují na to, že znázorňuje sexualitu. „Přestože stížnosti občanů, které se staly podnětem k uzavření výstavy, neopomíjíme, po vzájemné dohodě galerie a Zlínského kraje bylo konstatováno, že výstava je v kompetenci ředitele galerie,“ uvedla k otevření mluvčí galerie Marika Blažková.

Kdo výstavu zavřel?

Zlínský hejtman Stanislav Mišák se dnes ohradil, že výstavu nezavřel, a tedy její znovuotevření ani nepovoloval. „Jsem peskován médii za něco, co jsem neudělal. Můj osobní názor, že je to za hranou a že to do krajské galerie nepatří, jsem řekl ředitelce 14/15 Baťova institutu (galerie v něm sídlí). Vzhledem ke stížnostem a malé návštěvnosti jsem doporučil výstavu ukončit, abychom neohrozili projekt, na který čerpáme dotace,“ tvrdí.

Odpovědnost za konání i uzavření výstavy podle něj nese ředitel galerie Václav Mílek. Ten potvrdil, že pokyn od hejtmana ani od nikoho jiného z vedení kraje nedostal. Výstavu prý uzavřel na základě dopisu od ředitelky 14/15 Baťova institutu Lenky Struhárové Jančaříkové, která se v něm údajně na jednání s hejtmanem odvolávala.

Z výstava Natalie LL ve Zlíně
Zdroj: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Podle Struhárové Jančaříkové je o výstavu velmi malý zájem a její provoz je hluboce ztrátový. „Z důvodu ekonomických ukazatelů a nezájmu veřejnosti se doporučení zřizovatele uzavřít tuto výstavu jevilo jako opodstatněné. Z toho důvodu jsme dopisem požádali zástupce galerie o součinnost při deinstalaci výstavy. Znovuotevření výstavy je plně v kompetenci a na zodpovědnost ředitele krajské galerie,“ uvedla.

„Vím o tom, že nás někteří podezřívají, že jsme možná úmyslně chtěli celou věc medializovat, abychom získali větší návštěvnost. Ale tak tomu skutečně nebylo,“ odmítá ředitel, že by celá situace byla vytvořena schválně. Pravděpodobně jde spíš o nedorozumění.

Každopádně výstava Natalie LL, která je součástí letošního ročníku Nového zlínského salonu, je v prostorách Grafického kabinetu k vidění do konce srpna, jak bylo původně plánováno.