Úspěšný stART: Havel i Prodaná nevěsta blahopřejí ČT art

Poslední srpnový den to bude přesně rok, kdy začalo vysílání kulturního programu České televize - ČT art. A co by byly narozeniny bez oslavy? Ta artová potrvá celý první zářijový týden, sfoukne několik přímých přenosů a více než deset televizních premiér. ČT art například živě odvysílá inscenaci Velvet Havel z Divadla Na zábradlí a vůbec první představení z Nového divadla v Plzni.

"ČT art se během roku vysílání stala významnou alternativou v českém i moravském kulturním prostředí. Podílem na publiku se dostala na úroveň jiných tradičních kulturních televizí v Evropě, které vysílají už mnoho let," domnívá se výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl, že je co slavit.

pro zajímavost…

Umělecké filmy v oknech Kino art zhlédlo za jedenáct měsíců 3 090 000 diváků. Všechna artová kina v Praze, při průměrné návštěvnosti 237 tisíc lidí ročně, by na to potřebovala třináct let.

Od spuštění ČT art bylo odvysíláno celkem 30 543 minut koncertů všech hudebních žánrů. Při průměrné délce jednoho CD šedesát minut to představuje dohromady 509 kusů hudebních nosičů. Divákovi, který by si je chtěl všechny koupit, jsme při průměrné ceně 400 Kč/CD ušetřili 204 tisíc korun a přes pět metrů v poličce na šířku.


NAROZENINOVÝ TÝDEN ČT ART

Pondělí 1. září: Přímý přenos diváky posadí do hlediště pražského Divadla Na zábradlí, které má ten večer na programu hru Velvet Havel. Provokativní hudební inscenace Miloše Orsona Štědroně nabourává pomník největšího Čecha novodobé historie. Divadlo na obrazovkách nahradí římská věznice se zpřísněnou ostrahou, v níž bratři Tavianiové před dvěma lety s vězni nazkoušeli Shakespearovu tragédii Julius Caesar. Na Oscara nominovaný snímek Caesar musí zemřít ukazuje, že intriky, mocenské rozhodnutí a zkoušky loajality čas nijak nemění. Hudební dobrou noc divákům popřeje amsterodamský Royal Concertgebouw Orchestra koncertem na oslavu 125 let od svého založení.

Úterý 2. září: Druhý den narozeninového týdne opět začne přímým přenosem z divadla – a ne ledasjakého. Nové plzeňské divadlo zahájí provoz Smetanovou operou Prodaná nevěsta. Poté, co se Jeník s Mařenkou dostanou, nastoupí na Artu Orson Welles a ve filmové eseji F jako falzifikát diváky přesvědčí, že umění je klam a šálení.

Středa 3. září: Narozeniny čekají v září nejen Art, ale třeba i někdejší sex symbol Bridgit Bardotovou, která oslaví osmdesátiny. Byla krásná, slavná, žádaná, a podle francouzského dokumentu také Nepochopená. Dá se to říci i o dalších osobnostech ze středečního programu ČT art? O tanečnících první třídy, bratrech Bubeníčkových, kteří budou hosty Marka Ebena Na plovárně; o Eltonu Johnovi, jehož koncert pro Radio BBC z loňského září budete mít možnost slyšet ze záznamu; anebo o novozélandské sopranistce Kiri Te Kanawa, jež ke svým padesátinám v roce 1994 koncertovala v Royal Albert Hall?

Les Ballets Bubeníček / Dech duše (Le Souffle de l'Esprit), Národní divadlo, 2014
Zdroj: Národní divadlo
Autor: Martin Divíšek

Čtvrtek 4. září: Čtvrteční program propojuje ty, kteří vybočují z hlavního proudu. Dílo a především život mexické malířky Fridy Kahlo připomene oscarový životopisný snímek z roku 2002, v němž nespoutanou umělkyni ztvárnila Salma Hayek. Provokace a skandály provázejí i historii dekadentního umění. Podoby dekadence jsou rozpoznatelné také v současném světě, upozorní český dokument. Z proudu na závěr vybočí choreografka a divadelní režisérka Miřenka Čechová v experimentálním filmu Trespasser.

Pátek 5. září: Pátek patří jen a jen hudbě a jejím záznamům: Chinaski zahráli ke svým dvacetinám v Praze, Jarek Nohavica k nedožitým 75. narozeninám básníka a písničkáře Vladimira Visockého v Moskvě, Pink Floyd v Pompejích a Ray Charles v osmdesátém druhém roce v pražské Lucerně.

Koncert Chinaski ke 20 rokům existence
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Sobota 6. září: Poctu Semaforu v přímém přenosu obstará SM Kabaret, který zabydlí pražskou Krymskou ulici. Uslyšíte písničky Suchého a Šlitra v interpretaci Petra Nikla nebo kapel Zrní a Vložte kočku. Tři čtvrtiny večera ale ovládne Jan Švankmajer, další zářijový oslavenec. Jeho surrealistickou tvorbu připomene černobílá obrazová koláž Kostnice, loutková hříčka Don Šajn, groteskní podobenství Zahrada a krátký animovaný film Tma, světlo, tma.

Neděle 7. září: Na začátek trochu klasiky – záznam tradičního letního koncertu Vídeňské filharmonie v Schönbrunnu, za klavír usedl Lang Lang. A na závěr trochu Melancholie v jízlivém filmovém podání od Larse von Triera.

Na narozeninovém dortu ČT art neusne, do podzimního programu chystá mimo jiné několik nových pořadů. Už zmíněný SM Kabaret, v němž uvidíte všechno, co chcete i nechcete; cyklus o undergroundové kultuře Fenomén underground a diskusní Konfrontaci Petra Fischera, mimo jiné někdejšího šéfa kultury ČT.

Podzim je také časem pro Českou filharmonii a její ojedinělý projekt - nahrávku devíti symfonií Antonína Dvořáka. Z Národního divadla si Art propůjčí hned několik inscenací, třeba operu Josefa Myslivečka Olimpiade nebo rozlučkové gala primabaleriny Darii Klimentové. Z filmové tvorby by bylo škoda nezmínit televizní premiéru Návratu Agnieszky H., dokumentu o polské režisérce Agnieszce Hollandové a jejím vztahu k Česku.