Ve Vískách mají Vánoce v létě. Sochaři tvoří pískovcový betlém

Vísky – Osm nových soch přibylo letos do betléma v obci Vísky na Blanensku. Z pískovce je tam vytvořili studenti sochařských škol v rámci letního ateliéru. Sochy v nadživotní velikosti zdobí prostranství u kostela. Díla, která nejsou součástí betléma, pak radnice plánuje rozmístit po obci. Vesnice s necelými dvě stě padesát obyvateli už má obřích soch tři desítky.

„Velikost soch je dána exteriérem. Do tak krásného a rozsáhlého prostředí by byla jakákoliv menší socha naprosto zanedbatelná a působila by spíš jako trpaslík,“ vysvětlila kurátorka ateliéru a akademická sochařka Ludmila Pecková-Severová. Postavy z betléma mají na výšku přes dva metry a studenti je tvoří z pískovce.

„Pískovec je snadno opracovatelný a studenti vždycky zajásají. Vždyť se podívejte na Prahu, celý středověk a starověk… všechno je samý pískovec a vydržel! Pokud do něj člověk nezasáhne nějakým nešetrným způsobem, tak pískovec přežije mnoho a mnoho generací,“ dodala Pecková-Severová. A navíc se investice do něj díky nulové údržbě podle kurátorky do budoucna vyplatí.

Obec jako galerie

Vísky jsou už druhou jihomoravskou obcí, která poskytla své veřejné prostory jako ateliér pod širým nebem. Podobný projekt pro studenty sochařských škol hostily devět let Lužice na Hodonínsku. Obří plastiky z dílny studentů v malé obci zůstávají, obecní prostranství jich zdobí už osm desítek. Letos se proto v Lužicích sochalo naposledy.

Právě u lužických se inspirovali lidé z Vísek. „Viděli jsme u nich ty krásné sochy vzniklé během sympozia a tak jsme se dohodli s paní Peckovou, že u nás udělá něco podobného. Nazvali jsme to sochařský ateliér,“ vysvětlil starosta Vísek Stanislav Kamba (KDU-ČSL), v jehož obci se letos sochaři sešli už popáté. „Už tady máme celkem 32 soch. Většina z nich je betlém a ty z ostatních témat rozmístíme po obci,“ uzavřel starosta.