ČT art se konfrontuje s podzimem. Kabaretem i undergroundem

ČT art vstoupí na podzim do druhého roku svého „života“. V nových pořadech opustí studia a častěji vyrazí do terénu, diváci se tedy mohou těšit na živé přenosy z netradičních míst a i s netradičními hosty. 

Dobrým příkladem je SM Kabaret, který nemá stálé tvůrce a ani stálé téma, ale všech pět jeho večerů spojuje originální zábava. Diváci se dočkají třeba Kabaretu oživlých mrtvol nebo Rasistického večírku, první díl obstará už 6. září Kabaret for Semafor. Šestnáct kapel bude v jedné pražské ulici vzdávat hold semaforským písničkám, a to v přímém přenosu.

Cyklus Fenomén Underground přinese příběh svobody v nesvobodných časech. Undergroundovou kulturu přibližuje v současných rozhovorech s pamětníky i záběry z archivů StB a propagandistických filmů. Na projektu se podíleli někdejší disident František Čuňas Stárek nebo režisér Břetislav Rychlík.

Naopak do porevolučních časů míří Děti sametu. Šest dokumentů představí umělecké zástupce první generace, která dospívala ve svobodné zemi - sólistu Vídeňské státní opery Adama Plachetku, primabalerínu Národního divadla Nikolu Márovou, video performera Jakuba Nepraše, herce a principála Rosťu Nováka, spisovatelku Kateřinu Tučkovou a performerku a tanečnici Miřenku Čechovou.

Novinkou, i když vlastně známou, budou Šumné stopy. Ty diváky zavede nejdál ze všech zmíněných pořadů - v premiérových dílech se žasnoucí architekt David Vávra v doprovodu režiséra Radovana Lipuse podívá do Chorvatska a Argentiny.

Chloubou podzimního programu bude Devět symfonií Antonína Dvořáka. Jedinečnou nahrávku České filharmonie představí divákům osobně dirigent tohoto orchestru Jiří Bělohlávek s pomocí moderátora Marka Ebena.

Otázky o smyslu kultury slibuje zodpovědět Konfrontace Petra Fischera. Komentátor Hospodářských novin a dřívější vedoucí kultury ČT nechá o umění kriticky přemýšlet nikoli teoretiky, ale samotné umělce. Do prvního dílu na téma sebeprezentace si pozval třeba skladatele a výtvarníka Vladimíra Franze. Pořad nebude mít vlastní studio - studiem mu bude jakýkoli jiný prostor. 

Na obrazovce se dál budete potkávat s literárním týdeníkem U Zavěšené knihy, diskusní Jasnou řečí Josefa Chuchmy anebo hudební Tečkou páteční noci. 

Podzimní vysílací schéma ČT art
Zdroj: ČT