V bohnické léčebně padne poslední filmová klapka

Praha – Psychiatrická nemocnice v Bohnicích už své prostory kolikrát propůjčila k natáčení několika filmů. Své záběry tam pořídily filmy Amadeus, Jak svět přichází o básníky, 3 sezóny v pekle nebo televizní seriály. Areál láká tuzemské i zahraniční štáby svoji rozmanitostí a cenovou dostupností, natáčí se totiž většinou v nevyužívaných částech. Nemocnice teď ale opuštěné pavilony začíná renovovat, a tak se tu dotáčí úplně poslední film.

Bránou v Bohnicích prošlo víc než pět set filmových štábů. V místní kotelně natáčela Alice Nelis svůj Revival, seriál Vyprávěj pro změnu využil pavilon 36 a své kořeny tu má i První republika. Na bývalý nemocniční hřbitov zasadil Miloš Forman Mozartův pohřeb. A do bývalé vývařovny umístila americká produkce hororovou mučírnu ve filmu Hostel.

Pacienty filmování nijak nezatěžovalo, areál se k těmto účelům využíval i v minulosti. S tím je ale v budoucnu konec. Statici totiž nechali prostory zavřít. Důvody jsou celkem prosté - nevyužívaným částem areálu je přes sto let. Úplně poslední film se v jednom z dosud opuštěných pavilónů dotáčí tento víkend. Jakmile padne poslední klapka, ráj filmových štábů se definitivně uzavře.