Klicperovo divadlo začne sezonu bez ředitele

Hradec Králové – Klicperovo divadlo v Hradci Králové začne sezonu bez nového ředitele. V prvním výběrovém řízení žádný kandidát na tento post neuspěl a divadlo vypíše nový tendr. Program ani fungování divadla to ale údajně neohrozí. Dlouholetý ředitel Ladislav Zeman skončil v červnu ze zdravotních důvodů, divadlo zatím dál povede ekonomická náměstkyně Eva Mikulková.

Správní rada vypsala na nového ředitele dvoukolový tendr. Funkce by se nový šéf mohl ujmout 1. října. Obsazení místa šéfa hradeckého divadla vyvolalo na začátku letošního roku velkou diskusi. Tehdejší radní a členka správní rady Lenka Jaklová uvedla, že se kolem divadla dlouhodobě tvoří politické tlaky a v orgánech divadla je snaha odstranit ředitele Ladislava Zemana z funkce. Její názory odmítli odboráři divadla. Jaklová následně v únoru na členství ve správní radě rezignovala. 

Zakladateli divadla jako obecně prospěšné společnosti jsou město Hradec Králové a Královéhradecký kraj. Klicperovo divadlo každoročně pořádá mezinárodní divadelní festival Divadlo evropských regionů a podzimní Čekání na Václava. Zeman stál v čele divadla od roku 1990, za tu dobu scéna čtyřikrát získala prestižní titul Divadlo roku.